Cyril Svoboda si pochvaluje výsledky eurovoleb. Velké strany dostaly lekci, a nepřátelé EU se stejně nedohodnou...

05.06.2019 20:16 | Zprávy

„Volby dopadly moc dobře. Znamenají zdvižený prst velkým uskupením, že nemusí být vždy po jejich,“ komentuje současnou situaci v Evropském parlamentu lidovec a bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zdůraznil, jak významnou lekci uděluje Brexit. Protiunijních sil se ale neobává, domnívá se totiž, že jsou roztříštěné a nedokážou v Bruselu vytvořit jednotnou frakci.

Cyril Svoboda si pochvaluje výsledky eurovoleb. Velké  strany dostaly lekci, a nepřátelé  EU se stejně nedohodnou...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda s Jiřím Weiglem z Institutu Václava Klause

Změní se v Evropské unii něco po posledních volbách, kdy posílily síly kritické směrem k Bruselu? Jakou informaci přinesly tyto volby?

Tyto volby přinesly dvě základní zprávy. První je, že pro tuto chvíli skončila dominantní pozice Evropské lidové strany a socialistů. A je důležité, že nyní bude potřeba udělat dohodu zřejmě s liberály, tedy že se rozšíří koalice těch, kdo budou mít vliv v Evropě. To je dokonce dobrá zpráva, protože širší koalice povede k tomu, že se budou muset partneři mezi sebou více bavit. Už to nepůjde jako v minulosti, kdy se ti velcí – tedy Evropská lidová strana nebo frakce sociální demokracie – dohodnou a zbytek to bude muset respektovat. To je dobrá zpráva.

Zároveň posílili populisté, nebo ti, kdo chtějí zásadní reformu Evropské unie. Jsou navzájem roztříštění, takže vidím malou šanci na shodě a zformování jednoho bloku, nicméně jde o zdvižený prst velkým uskupením, tedy evropským lidovcům, socialistům a liberálům, že nemusí být vždy po jejich. Podle mě dokonce volby dopadly moc dobře.

Čím dál více se naráží na to, že důležité rozhodovací orgány nejsou voleny demokraticky voliči. Zajímá mě, co si myslíte o tom, že čím dál více stran a hnutí tvrdí, že chtějí prosazovat změny v tomto ohledu? Čekají nás změny v tomto ohledu?

Nečekají. Ne v dohledné době, protože takto radikální změny, kdy by se vytvářely nové orgány Evropské unie, by znamenaly změnit základní smlouvy. Změnit systém znamená změnit základní smlouvy, a to je dlouhodobý proces. Naopak Brexit nám dal významnou lekci. Za prvé nám ukázal, že referendum je do jisté míry riskantní, za druhé, že odchod z Unie je mimořádně komplikovaný a jde proti zájmům těch, kdo by chtěli vystoupit. Stačí poukázat na jeden systém naší obrany: sdílení informací a systém Galileo, který má Evropská unie a který pomáhá bezpečnosti v Evropě sdílením strategických informací. Jakmile někdo z Evropské unie vystoupí, tak o tyto informace přijde, čímž ohrožuje bezpečnost země. Ukázalo se, že vystoupit z Evropské unie je velmi vážný problém.

Argumenty, že by se některé orgány měly volit, myslím, neprojde. Jsem zastáncem, aby všichni, kdo pracují v evropských strukturách, měli kontrakt maximálně na pět let a museli znovu jít do výběrového řízení. Nikoliv, že tam lidé budou léta letoucí, kdy ztrácí motivaci a adhezi i se svojí zemí, odkud pochází. Dělat reformu, abychom měli volenou Komisi a podobně, to se mi zdá, že je úplně mimo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bourat mýty, zjistit, co se skutečně stalo. Luděk Bednář by chtěl jiné oslavy 17. listopadu

4:44 Bourat mýty, zjistit, co se skutečně stalo. Luděk Bednář by chtěl jiné oslavy 17. listopadu

„O tom, co, jak a proč se v roce 1989 a po něm stalo, by se měla vést svobodná diskuse, ve které by …