David Rath hrozí před radikalizací lidí a ohrožením svobody. Varuje Sobotku

02.12.2013 22:05 | Zprávy

ROZHOVOR Exposlanec ČSSD David Rath varuje budoucí vládu s pravděpodobným premiérem Bohuslavem Sobotkou, aby se snažili zlepšit životní úroveň lidí, jinak hrozí riziko, že se bude společnost dále radikalizovat. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz promluvil mimo jiné také o represivních složkách a jejich činnosti.

David Rath hrozí před radikalizací lidí a ohrožením svobody. Varuje Sobotku
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

S jakými pocity sledujete vyjednávání o vládě?

Asi jako většina lidí s rozpaky. Musím říct, že mi to připadá dlouhé, nudné. Už mě to ani moc nebaví.

Koho byste rád viděl jako ministra zdravotnictví?

Nevím, kdo se nabízí. Ani nevím, které straně to nakonec padne. Obecně bych na tomto postu rád viděl někoho, kdo ve zdravotnictví pracuje a má s ním osobní zkušenosti. Někoho z oblasti nemocnic či ambulantní péče, kdo zkrátka ví, jak to tam chodí.

Máte tip, jak to může dopadnout?

Těžko říct. V tuto chvíli, jestli to sleduji dostatečně, protože je to dlouhé a nudné a většina lidí se v tom ztrácí – jeden den se řekne, že Andrej Babiš bude ministr financí, druhý den bude vicepremiérem pro ekonomiku, zazní, že ve vládě být nemusí – není tedy ani jasné, zda rezort budou mít sociální demokraté, lidovci nebo hnutí ANO. Mám jeden osobní tip, pokud by to neměli sociální demokraté, tak mám ze zdravotního výboru velmi dobré zkušenosti s panem poslancem Hovorkou, který nyní dělal ředitele jedné moravské nemocnice. Když byl členem zdravotního výboru, který jsem tehdy vedl, tak bylo vidět, že má skutečně velký přehled. A hlavně má ohromnou snahu to dělat poctivě, ve prospěch pacientů, ve prospěch zdravotnictví jako takového.

Co říkáte na situaci uvnitř sociální demokracie? Mám tím na mysli celou tu kauzu pučistů. Překvapuje vás to?

Je mi to líto, protože si myslím, že je to zbytečné. Ale nepřekvapuje mě to, protože ty aktéry znám. Trochu mě mrzí, že už v té vrcholné aktivní politice nepůsobím, protože kdybych tam byl, snažil bych se najít smír mezi nimi. Lidé tomu podle mého názoru nerozumí, voliči sociální demokracie dvakrát tolik ne, protože ty nezajímají nějaké osobní antipatie těch jednotlivých účastníků, nebo jejich osobní ambice. Samozřejmě lidi zajímá výsledek.

Domníváte se, že celá ta akce může sociální demokracii poznamenat, nebo je to jen drobná peripetie?

Sociální demokracii to poškodí. Nikdo neví, jak moc a na jak dlouho. Lidi nechtějí, aby se politici mezi sebou hádali o vliv a pozice. Lidi vědí a je jim jasné, že politici se hádají o věcné problémy, jaké mít daně, kam investovat, jak rozdělit státní majetek, jaký mít zákon, to je náplň práce politiků – hádat se o věcné záležitosti. Ale takové ty půtky a intriky, jak někoho sesadit, nesesadit, někoho někam jmenovat, to samozřejmě k té politice také patří, ale to není úplně vhodné, aby se odehrávalo v přímém přenosu. Byť je to součástí té politiky, jsou to takové nepěkné vnitřnosti. My víme, že máme v břiše střeva, ale nevypadá vůbec pěkně, když by je někdo nosil navrch břišní stěny.

A to, co zažívá Michal Hašek, je pád?

Tak nepochybně je to v tuto chvíli pád. Zda to bude pád ještě za dva roky, to se nedá odhadnout. Pokud by Michal Hašek dál spolupracoval s Bohuslavem Sobotkou a nepokusil se spolu s dalšími o jeho sesazení, tak měl nepochybně minimálně post na nějakém důležitém ministerstvu, možná by z něj byl i vicepremiér. Myslím si, že jako první místopředseda strany měl mít na nějakou z těchto pozic jednoznačně nárok. Nyní si však zavřel dveře. Pokud by mu ten puč vyšel, mohl být dokonce premiérem. Takže nyní skutečně je na nějaké pomyslné střídačce a čeká, co bude. Nicméně já si myslím, že ani pozice Bohuslava Sobotky není vůbec růžová. Vůbec bych si nevsadil na to,  že dovládne celé čtyři roky. Situace v naší zemi je totiž poměrně turbulentní, nestabilní, nestandardní – a to jak v ekonomice, tak ve fungování státu. Všichni ví, že jsme v hospodářské recesi, že to trvá dlouho, nikdo nepřichází s jasným receptem, jak z toho ven. Mám pocit, že ty strany to ani moc netuší, což vidím jako hrubou chybu. Druhá věc je, že se v represivních složkách vytvořila zvláštní mocenská struktura, která přestala být navázaná na volené politiky, přestala se jakkoliv zodpovídat voličům, občanům a do značné míry si začala dělat, co sama chce. Je to de facto také puč, byť třeba méně viditelný, ale v podstatě je to takový puč některých prokurátorů, policejních plukovníků i soudců. Já to nazývám novou justicí. Tito lidé si řekli, že začnou náš stát řídit a rozhodovat o něm, a to ne ve věcech čistě trestně právních, ale že pomocí trestního zákona budou řídit naši zem, budou rozhodovat, kdo bude ministrem, kdo bude premiérem, jaká bude vláda, kdo bude hejtmanem, jaké budou poměry v Poslanecké sněmovně...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrovský průšvih na obraně. Musela to podepsat uniforma. Jde o tankový prapor. Historik Fidler tne do živého

7:45 Obrovský průšvih na obraně. Musela to podepsat uniforma. Jde o tankový prapor. Historik Fidler tne do živého

„Nekompatibilitu tankové a ženijní techniky bude mít na svědomí někdo jiný, toto není záležitost eko…