Demokracie jako Titanik. Potápíme se, nahoře slaví a dole křičí beznadějí, varuje chartista Černý

17.11.2022 18:25 | Rozhovor

„Pokud v hodnocení zabředneme do politiky, čeho jsme jako stát dosáhli, tak se dá jedině konstatovat, že jsme ve větší závislosti, hospodářské i kulturní, než jsme byli za minulého režimu. Suma sumárum, žádná sláva. Nabízí se příměr Titaniku. Jdeme do hloubky, ale nahoře se slaví a dole lidé křičí beznadějí.“ Tak shrnul dění od 17. listopadu 1989 politický vězeň minulého režimu, oceněný účastník třetího odboje a signatář Charty 77 Otto Černý. Krédo, že k některým věcem prostě nelze mlčet, si místopředseda hnutí Trikolora zachovává celý život. Vždy je podle něj možné postavit se na odpor a neposkytnout zlu prostor.

Demokracie jako Titanik. Potápíme se, nahoře slaví a dole křičí beznadějí, varuje chartista Černý
Foto: archiv
Popisek: Otto Černý

Co pro vás, účastníka odboje minulého režimu, politického vězně a nuceného emigranta, znamená svátek 17. listopadu?

Bez ovlivnění současným pohledem, prostě změnu, událost historického významu, událost, která mohla být opravdu dějinným předělem pro naše národy. Je to zároveň poučení pro dnešní dobu, že pro pochopení dějinných zvratů nestačí pohlížet jen optikou přítele, ale i optikou nepřítele. Vždy se ptát v čím zájmu. Ve vysoké politice, jak dokazují právě tyto události a pozdější vývoj, neexistuje dělení na přátele a nepřátele, jen na zájmy, které se nemusí krýt se zájmy našimi. Jen tak se vyvarujeme zklamání, že nám nabídnuté příležitosti někdo prostě ukradne.

Upřímně, 17. listopad, nebyl ani vítězstvím oněch studentů, mým vítězstvím už vůbec ne. Ani bojem, jak se teď ta událost oficiálně prezentuje, ale vedlejším produktem změn v Evropě okolo nás a v každém případě nabídkou, která se neodmítá. Ta se nevyužila v náš národní prospěch.

Je tu ještě jiný 17. listopad, a to z roku 1939. Událost propagandisticky propraná minulým režimem podle politické poptávky se zdá být politicky nekorektní i pro ten současný. Slovo nacistický nahrazuje přídavné jméno německý.

Od revoluce roku 1989 uběhlo 33 let. Co z toho, za co Čechoslováci cinkali klíči, se za tu dobu naplnilo a co nikoliv?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zotročování žen, obchod s lidmi.“ Daniela Kovářová o Pospíšilovi, vztazích a mužích i ženách

4:36 „Zotročování žen, obchod s lidmi.“ Daniela Kovářová o Pospíšilovi, vztazích a mužích i ženách

Dívky a ženy rychleji uvěřily progresivistické ideologii a utekly mladým mužům do nereálných světů, …