Od ruské invaze na Ukrajinu jsou to právě dva roky. Co k tomu s odstupem těch dvou let říci? Šlo, nebo nešlo tomu nějak zabránit?
Zabránit tomu šlo zcela jistě, jenže to by musely být respektovány a dodržovány minské dohody (připomínám, že plnění dohody mezi Ruskem a Ukrajinou měly garantovat Německo a Francie). A že minské dohody dodržovány nebyly, to potvrdila i bývalá německá kancléřka Angela Merkelová. A rovněž doplnila, jak bylo Rusko oklamáno a podvedeno a že potřebovali získat čas k militarizaci Ukrajiny. To vše exkancléřka otevřeně přiznala.
Spíše je otázkou, zda vůbec někdo chtěl této válce zabránit, nebo chtěl naopak vylít co nejvíce oleje na oheň. Takto se musíme ptát. Ze strany Ruska bylo tisíc pokusů se Západem a jmenovitě s USA vyjednávat, ale USA neměly zájem. I po eskalaci v únoru 2022 opět pokusy vyjednávat skončily bezvýsledně. Západ prostě věřil, že Rusko porazí, tak proč by vyjednával?
A životy ukrajinských a ruských vojáků i civilistů? Odpovím slovy, jež zazněla v rozhovoru se šéfkou britského časopisu The Economist: „Zabíjení Ukrajinců je skromná cena za bezpečnost USA“.
A jak vidíte vývoj tohoto konfliktu? Domníváte se, že je šance v blízké době na nějaké mírové řešení?
Všichni bychom chtěli nějaké rychlé mírové řešení. Musíme si však uvědomit, že příměří neznamená mír. Příměřím byly již zmíněné minské dohody. A ukázalo se, že jedna ze stran nemá žádný zájem na jejich dodržování. Není možný mír se stranou, která jen čeká na lepší příležitost k útoku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora