Docent Ševčík: EU je někdy totalitnější než Čína. Co chce NATO? Nesouhlasím. Na Havlova slova naše firmy doplatily

20.03.2019 4:39 | Zprávy

ROZHOVOR „Ať chceme, či nechceme, Čína je trhem s miliardou a téměř 400 miliony spotřebitelů, což představuje téměř pětinu obyvatel celé planety,“ říká ekonom a proděkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, docent Miroslav Ševčík. Podle něj je v některých aspektech dokonce Evropská unie totalitnějším režimem než Čína. „Na pozoru se musíme mít před každou velmocí,“ varuje Ševčík před selektivním přístupem. Podrobně rozebral také naše členství v NATO, zejména požadavek na výdaje na obranu ve výši 2 % HDP, který považuje za přemrštěný.

Docent Ševčík: EU je někdy totalitnější než Čína. Co chce NATO? Nesouhlasím. Na Havlova slova naše firmy doplatily
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus s Miroslavem Ševčíkem

Připomínali jsme si 60. výročí krvavého potlačení povstání v Tibetu. Stovky českých radnic vyvěsily tibetské vlajky. Je to důležitý signál? Měli bychom dávat najevo, že okupace Tibetu Čínou je bezprávím, které stále trvá? Jde obecně o přínosnou aktivitu?

Krvavě potlačených povstání bylo v dějinách lidstva bezpočet, dokonce i na našem území. Možná by tak každý den měly viset v ulicích našich měst vlajky různých států, kde k nějakému krveprolití došlo. Dnes je však zřejmé, že přinejmenším i část Tibeťanů je ráda za spolupráci s Čínou, která jim přináší zvyšování jejich životní úrovně. Možná tak více za jejich samostatnost bojujeme my v Čechách, než oni sami za sebe. Ale nemám nic proti svobodnému vyjádření názoru. Odlišuji se tak od těch, kteří vlajky vyvěšují a povětšinou nejsou tolerantní k názorům jiných.

V posledních dnech v souvislosti s Tibetem padají názory, že snahy Miloše Zemana a dalších ústavních činitelů o dobré vztahy s Čínou podporují ekonomiku totalitního režimu, který utlačuje menší a slabší. Je to pravda? Měli bychom od snahy vyvíjet vztahy s Čínou ustoupit?

Vůbec nechápu, proč bychom neměli udržovat dobré vztahy pokud možno s co největším počtem států na světě, mimochodem tedy i s Čínou. Ten, kdo tvrdí, že Čína v roce 2019 je totalitním režimem, je naprosto mimo realitu. Některé prvky totality jsou v rámci Evropské unie podstatně silnější než v samotné Číně. A ať chceme, či nechceme, Čína je trhem s miliardou a téměř 400 miliony spotřebitelů, což představuje téměř pětinu obyvatel celé planety. Jako směšné mi připadají názory, že nemáme v hospodářské oblasti s Čínou spolupracovat, když politikové jako jsou Merkelová, Macron a další Čínu z důvodu hospodářské spolupráce v posledních letech opakovaně navštívili a hájili zájmy tu francouzských, tu německých firem. A podezřívá je snad někdo z našich lepšolidí z podpory údajně totalitního režimu? Už kdysi jsme pod tlakem Havlových slov opustili ruské trhy, které pak záhy obsadily právě německé a francouzské firmy. A je úsměvné, že zejména jako dodavatelé mimo jiné i vojenských technologií.

Platí, že bychom se měli před Čínou mít na pozoru? Co třeba z hlediska technologické špionáže?

Na pozoru se musíme mít před každou velmocí. Jinak spolupráce v obchodní oblasti a bourání bariér je vždy přínosem pro spotřebitele, ať se to politikům líbí, nebo ne.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…