Připomínali jsme si 60. výročí krvavého potlačení povstání v Tibetu. Stovky českých radnic vyvěsily tibetské vlajky. Je to důležitý signál? Měli bychom dávat najevo, že okupace Tibetu Čínou je bezprávím, které stále trvá? Jde obecně o přínosnou aktivitu?
Krvavě potlačených povstání bylo v dějinách lidstva bezpočet, dokonce i na našem území. Možná by tak každý den měly viset v ulicích našich měst vlajky různých států, kde k nějakému krveprolití došlo. Dnes je však zřejmé, že přinejmenším i část Tibeťanů je ráda za spolupráci s Čínou, která jim přináší zvyšování jejich životní úrovně. Možná tak více za jejich samostatnost bojujeme my v Čechách, než oni sami za sebe. Ale nemám nic proti svobodnému vyjádření názoru. Odlišuji se tak od těch, kteří vlajky vyvěšují a povětšinou nejsou tolerantní k názorům jiných.
V posledních dnech v souvislosti s Tibetem padají názory, že snahy Miloše Zemana a dalších ústavních činitelů o dobré vztahy s Čínou podporují ekonomiku totalitního režimu, který utlačuje menší a slabší. Je to pravda? Měli bychom od snahy vyvíjet vztahy s Čínou ustoupit?
Vůbec nechápu, proč bychom neměli udržovat dobré vztahy pokud možno s co největším počtem států na světě, mimochodem tedy i s Čínou. Ten, kdo tvrdí, že Čína v roce 2019 je totalitním režimem, je naprosto mimo realitu. Některé prvky totality jsou v rámci Evropské unie podstatně silnější než v samotné Číně. A ať chceme, či nechceme, Čína je trhem s miliardou a téměř 400 miliony spotřebitelů, což představuje téměř pětinu obyvatel celé planety. Jako směšné mi připadají názory, že nemáme v hospodářské oblasti s Čínou spolupracovat, když politikové jako jsou Merkelová, Macron a další Čínu z důvodu hospodářské spolupráce v posledních letech opakovaně navštívili a hájili zájmy tu francouzských, tu německých firem. A podezřívá je snad někdo z našich lepšolidí z podpory údajně totalitního režimu? Už kdysi jsme pod tlakem Havlových slov opustili ruské trhy, které pak záhy obsadily právě německé a francouzské firmy. A je úsměvné, že zejména jako dodavatelé mimo jiné i vojenských technologií.
Platí, že bychom se měli před Čínou mít na pozoru? Co třeba z hlediska technologické špionáže?
Na pozoru se musíme mít před každou velmocí. Jinak spolupráce v obchodní oblasti a bourání bariér je vždy přínosem pro spotřebitele, ať se to politikům líbí, nebo ne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs