Staronový americký prezident Donald Trump naznačil své imperiální choutky a chtěl by nejspíš celou Severní Ameriku. Je to vážné?
Asi by toho chtěl ještě víc. Třeba Panamský průplav a dostat pod kontrolu celou Jižní Ameriku. Spíše je důležité z jeho siláckých řečí vyčíst, co skutečně sleduje. Podle mě paradoxně to, aby zabránil stávajícímu směřování světa ke globální válečné katastrofě. Mně ty jeho řeči tak trochu připomínají to, co vypouštěl před léty velkohubě jeden z nejlepších boxerů všech dob Muhammad Ali před každým zápasem. A pak následovalo střetnutí, ve kterém vítězil především inteligentní taktikou.
Myslím, že Trump si uvědomuje to, že Spojené státy i on sám jsou zranitelné zejména zevnitř. Je to supervelmoc s vetřelcem globální moci v těle. Tímto směrem činí i první kroky. Mimo jiné požadavkem na Grónsko, které je autonomním územím Dánského království, přímo zaútočil na Dánsko, významný členský stát Evropské unie (EU). A jak reagovala EU? Krajní servilita či přesněji řečeno podělanost, to je náš problém. A v tomto smyslu je situace vážná.
Co od něj lze očekávat ohledně Evropy?
To, co mu Evropa či přesněji EU s Británií dovolí. Poté, co euroreprezentace nejen nevyšetřila teroristický akt proti své kritické infrastruktuře, tedy útok na Nord Stream 2, ale dokonce se bála vyšetřit, kdo za tím stojí, zatímco na druhé straně provokaci s poškozenými kabely okamžitě „vyřešila“ a označila či v některých případech alespoň naznačila viníka, aby odůvodnila zvýšenou vojenskou přítomnost v Baltském moři, je zřejmé, že EU a Británie nemají svéprávné a sebevědomé vedení.
Svým způsobem EU spolu s Británií či dokonce s Británií v čele páchají kolektivní ekonomickou a geopolitickou sebevraždu formou neléčené polymorbidity (Současný výskyt dvou nebo více chronických onemocnění u téhož jedince. Pozn. red.). Jejich vliv klesá a začínají být pro srandu králíkům, tedy třetím zemím, které zaplňují jejich místo. S EU a Británií dnes globální svět nepočítá, respektive kalkuluje se s tím, že budou stále více slábnout, následně upadat a bude možné obsazovat prostor jejich vlivu.
Taktice Trumpa to celkem vyhovuje, nechá EU ještě nějakou dobu dusit se ve vlastní šťávě, včetně toho, s jakou ochotou se EU s Británií nechá vtahovat do konfliktu s Ruskem. Pro Spojené státy tím Trump, jak sliboval, konflikt vyřešil. Zdůrazňuji: Pro Spojené státy je konflikt na Ukrajině již vyřešen, jsou z něho venku, pro EU a Británii, s figurkami dosazenými současnou globální mocí, to je jeden z faktorů neléčené polymorbidity. Ve vhodnou dobu, patrně po setkání s Putinem, vstoupí Trump na globální scénu jako velký mírotvorce. EU s Británií bude potřebovat jako poslušný apendix až poté, co začne jednat o novém uspořádání světa. Až bude potřeba řešit důsledky izolace, do které se budou Spojené státy dostávat.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský