Drsný senátor Dryml: Sobotka moc spojenců nemá, bude se muset přizpůsobit

24.03.2013 22:25 | Zprávy

ROZHOVOR Spolupráce na levici by se měla prohlubovat. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nemůže počítat s tím, že jeho strana získá v příštích parlamentních volbách nadpoloviční většinu a bude se muset přizpůsobit pragmatickému zbytku vedení sociálních demokratů. Tak predikuje příští vývoj senátor Vladimír Dryml, dříve člen ČSSD, dnes Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ).

Drsný senátor Dryml: Sobotka moc spojenců nemá, bude se muset přizpůsobit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Vladimír dryml

til jste nějaké rozdíly mezi slovy Miloše Zemana na aktuálních sjezdech ČSSD a SPOZ?

Určitě rozdíly byly. Miloš Zeman jasně řekl, že si považuje SPOZ. Bylo by od něj hloupé a naivní, kdyby to neudělal, protože podpora od zemanovců, kterou měl v prezidentských volbách, byla velmi významná. Navíc jasně řekl, že spolupráce levice by měla pokračovat. Je však otázkou, jak se na to dívá sociální demokracie, což jsem zase řekl já ve svém projevu, protože z posledních zkušeností z tohoto týdne, jak se chová ČSSD v Senátu, mi to nepřipadá.

S koncem Jiřího Dienstbiera na postu místopředsedy zvítězila v ČSSD prozemanovská klika. Nemyslíte si, že by to mohlo být stavebním kamenem příští úzké levicové koalice bez komunistů?

Tady bych se chtěl vrátit k nešťastným projevům Bohuslava Sobotky v den inaugurace prezidenta, kdy jasně prohlásil, že s SPOZ ne. Mezi členy zemanovců se o tom živě diskutuje. Je to také otázka toho, kdo je dnes v ČSSD vedoucí silou. Jestli to je pan Sobotka, který žádného většího spojence nemá, anebo jestli to je celé nejužší vedení, které se ke spolupráci s levicovými stranami staví pragmaticky. V české politice je důležité, když se drží dohody. Je otázka, jestli to někteří lidé v ČSSD dokážou. Podle mě se ale bude muset předseda přizpůsobit většině.

Další rozhovory pro ParlamentníListy.cz čtěte ZDE

Podle vás je tedy předseda ČSSD Bohuslav Sobotka stejně osamocený jako premiér Petr Nečas ve vládě?

Blíží se, i když se to nezdá, velmi důležité sněmovní volby a jak jsem řekl ve svém projevu, koně se nepřepřahají. To znamená, že program ČSSD dle mého názoru není takový, aby zajistil předsedovi Sobotkovi jedenapadesát procent. Možná bude moc rád, když dostane procent třicet. Víte, jak se dotklo všech lidí i mě osobně, když je stínový ministr financí Jan Mládek nazval parazity. Aby toho nebylo dost, tak ještě poznamenal, že do důchodu se bude chodit ještě pět let před smrtí, což se mě jako lékaře dotklo velmi a myslím si, že i valné většiny českých důchodců. A ti jsou velkou volební silou. Bude potřeba to před sněmovními volbami voličům připomenout.

Opakování matkou moudrosti. Vždyť Miloš Zeman také poukázal na slib ČSSD ohledně třináctých důchodů…

Miloš Zeman parafrázoval třinácté důchody. Nicméně se na nich podepisoval i současný místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ještě tehdy za lidovce. To byla i jeho práce. Navíc prezident připomněl svůj pohled na to, jestli bychom měli jít do vlády a kolik procent si představuje, že by SPOZ měla získat. Pro mě je důležité, že jsme přesvědčili, že SPOZ není strana pouze na jedno použití nebo gumová, jak se vyjádřil jistý politolog a, že ve sněmovních volbách můžeme překvapit. Byl bych rád, aby to bylo příjemné překvapení.

Jak posuzujete prezidentovo doporučení pro SPOZ, aby se strana v případě, že se dostane do Poslanecké sněmovny, hned nehrnula do koaliční vlády?

Odpovím na to bonmotem Miloše Zemana: Jen hlupák nemění svůj názor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …