Mák byl na konci roku 2018 na 174 procentech ceny z počátku roku, což s sebou nese neblahé důsledky. Někteří obchodníci začali domácí trh zaplavovat levným technickým mákem, tedy odpadní surovinou, která je pochopitelně výrazně levnější a navíc obsahuje větší množství návykových látek. Tento mák pak míchají do normálního potravinářského máku, aby ušetřili. Hazardujeme zde se zdravím?
Rizika by mohly být o něco málo větší, ale české inspekční orgány, zde příslušná především Státní zemědělská a potravinářská inspekce, mají vysokou odbornou úroveň a dobrou pověst. Zdravotní nezávadnost prodávaných potravin v zásadě zaručují, zejména u potravin rostlinného původu.
Plus je potřeba vnímat, že i při takovém vzestupu cen dostávají producenti máku v zásadě pořád stejné dotace i jiné subvence. Něco je špatně, když rizika nese společnost (průběžná podpora i ta mimořádná při neúrodě nebo velkém poklesu cen) a zisky (někdy i zcela mimořádné, jako v tomto případě) zcela nesolidárně shrabují soukromí podnikatelé."
Češi jsou největšími konzumenty máku na světě se spotřebou 400 gramů na osobu, v mnoha zemích světa je navíc konzumace máku zakázána. Motivace pro dovoz technického máku je tedy silná. Jsme zase jednou „popelnicí Evropy“? Člověku na mysl vytane metanolový skandál…
Ne, jen jsme v tržní ekonomice. Mimochodem saldo zahraničního obchodu v posledních letech pravidelně překračuje 20 000 tun makového semene ročně, tuzemská produkce představuje zhruba pětinásobek spotřeby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs