Důležitá slova ekonomky Švihlíkové. Jde o vaše platy, o potraviny, které zdražují před očima, a o české zemědělství

24.04.2019 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR "Jako problém vnímám to, jaké zemědělství tím podporujeme – protože následkům necitlivého hospodaření s půdou a často i devastací krajiny pak neujdeme nikdo," říká ekonomka Ilona Švihlíková k politice zemědělských subvencí, které jsou v EU hojně rozšířeny. Švihlíková rovněž chválí současný růst mezd: "Přibližování přeci měl být jedním z cílů naší transformace, ne? Nebo jsme prováděli ekonomickou transformaci proto, abychom navěky zůstali v pozici levného záložního prostoru Německa?"

Důležitá slova ekonomky Švihlíkové. Jde o vaše platy, o potraviny, které zdražují před očima, a o české zemědělství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Mák byl na konci roku 2018 na 174 procentech ceny z počátku roku, což s sebou nese neblahé důsledky. Někteří obchodníci začali domácí trh zaplavovat levným technickým mákem, tedy odpadní surovinou, která je pochopitelně výrazně levnější a navíc obsahuje větší množství návykových látek. Tento mák pak míchají do normálního potravinářského máku, aby ušetřili. Hazardujeme zde se zdravím?

Rizika by mohly být o něco málo větší, ale české inspekční orgány, zde příslušná především Státní zemědělská a potravinářská inspekce, mají vysokou odbornou úroveň a dobrou pověst. Zdravotní nezávadnost prodávaných potravin v zásadě zaručují, zejména u potravin rostlinného původu.

Plus je potřeba vnímat, že i při takovém vzestupu cen dostávají producenti máku v zásadě pořád stejné dotace i jiné subvence. Něco je špatně, když rizika nese společnost (průběžná podpora i ta mimořádná při neúrodě nebo velkém poklesu cen) a zisky (někdy i zcela mimořádné, jako v tomto případě) zcela nesolidárně shrabují soukromí podnikatelé."

Češi jsou největšími konzumenty máku na světě se spotřebou 400 gramů na osobu, v mnoha zemích světa je navíc konzumace máku zakázána. Motivace pro dovoz technického máku je tedy silná. Jsme zase jednou „popelnicí Evropy“? Člověku na mysl vytane metanolový skandál…

Ne, jen jsme v tržní ekonomice. Mimochodem saldo zahraničního obchodu v posledních letech pravidelně překračuje 20 000 tun makového semene ročně, tuzemská produkce představuje zhruba pětinásobek spotřeby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…