Džamila Stehlíková pro PL: Zeman rád kope do slabších. Teď si našel uprchlíky. Lidé se jich bojí a budou mít pocit, že on je zachrání. Na tom může vyhrát příští volby!

07.08.2015 9:10 | Zprávy

ROZHOVOR Uprchlíci jsou ubožáci, kteří prchají před válkou nebo hladomorem, protože jsou to nejčastěji Afghánci, Iráčani, Syřani, říká bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. „Musíme jim pomoci už podle ženevské konvence, protože jsou to lidé přímo ohrožení na životě a zdraví. Takové lidi jsme přijímali předtím a budeme přijímat dál, protože to je základ lidskosti, na kterém stojí naše západní civilizace,“ řekla v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz členka Liberálně ekologické strany. A kritizuje prezidenta, který prý rád kope do menšin a teď si našel terč, jenž mu může pomoci vyhrát příští prezidentskou volbu.

Džamila Stehlíková pro PL: Zeman rád kope do slabších. Teď si našel uprchlíky. Lidé se jich bojí a budou mít pocit, že on je zachrání. Na tom může vyhrát příští volby!
Foto: wikipedia.org
Popisek: Džamila Stehlíková

Velkým tématem letošního roku je migrace uprchlíků ze severu Afriky, Blízkého a Středního východu do Evropy. Vidíte nějaké smysluplné řešení tohoto problému?
 
Je to problém, který Evropa řeší už dávno s větší či menší úspěšností, pokud jde o integraci azylantů. Ale pokud jde o Česko, nemyslím, že by migrace byla nějak zásadním problémem. V porovnání s jinými státy je kolem toho daleko větší rozruch a strach, který neodpovídá realitě, protože Česká republika se do roku 2017 zavázala přijmout 1 500 uprchlíků, což je zanedbatelné množství. Vzhledem k tomu, že Česká republika je vázána celou řadou mezinárodních smluv včetně ženevské dohody z roku 1951, tak průběžně přijímá žadatele o azyl podle pevných kritérií. Musí jít o politické pronásledování nebo pronásledování z náboženských důvodů nebo musí existovat nějaký závažný důvod tohoto druhu. Není to tak, jak se domnívá mnoho lidí, že kdokoli, kdo překročí naše hranice ze severu Afriky nebo Blízkého a Středního východu, má právo tady žít. Musí splňovat kritéria, musí požádat o azyl, musí nějakou dobu pobývat v zařízení pro uprchlíky, eventuálně, pokud prokáže, že během azylového řízení je schopen pracovat nebo tu má příbuzné, může být z toho zařízení propuštěn, ale podléhá azylovému řízení, které trvá rok dva tři. Ale pokud neprokáže, že je pronásledovaný v zemi, odkud pochází, nemůže tady zůstat a území republiky opustí. Pokud by tu přesto zůstal, dopouští se trestného činu. Skupina asi tisícovky lidí, která se v současné době nachází v uprchlických táborech, chce žádat o azyl v Německu. Věřím, že většina z nich má právo na azyl, ale nechtějí zůstat v Česku, jdou do Německa. Ale protože odcházeli ze svých zemí za dramatických okolností, nemají doklady. Když Česká republika zpřísnila prohlídky, tak lidé bez dokumentů musí být podle českých zákonů zajištěni a budou zadrženi, než dojde ke zjištění jejich totožnosti.
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…