Ekonom Kohout: Příští rok nebude pohodový. Sankce proti Rusku? Jde o něco jiného, než nám říkají

18.12.2018 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Uznávaný ekonom Pavel Kohout s prezidentem Milošem Zemanem souhlasí například v podpoře Izraele, ale jeho obdiv k Rusku a k Číně nechápe. „Rusko funguje do značné míry jako obnovený a poněkud reformovaný carský režim. Čína je jiná věc. Její ekonomika očividně prosperuje, sice na dluh, ale obyvatelům se daří lépe. Ale čínská špionáž a krádeže západních technologií představují skutečně riziko pro Evropu i pro Ameriku. Na Čínu bychom se měli dávat pozor, protože na rozdíl od Ruska představuje skutečné riziko. A pokud jde o čínské investice, žádná země na světě ještě nezbohatla z čínských investic. Ať si je Čína klidně nechá,“ prohlásil přední ekonom, který byl členem Národní ekonomické rady vlády a radil několika ministrům financí i vládám.

Ekonom Kohout: Příští rok nebude pohodový. Sankce proti Rusku? Jde o něco jiného, než nám říkají
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonom Pavel Kohout

Britská premiérka Mayová čelí velkému tlaku, musela doma odložit hlasování o dohodě s Evropskou unií týkající se Brexitu z obavy, že by neprošlo, a snaží se ještě ex post dohodnout nové podmínky, na což představitelé EU už nechtějí přistoupit. Jak vidíte budoucnost, pokud dohoda neprojde a uskuteční se tzv. tvrdý Brexit? Jaké to bude mít podle vás důsledky pro Velkou Británii, Evropskou unii a Českou republiku?

Nejsem prorok, nevím, jak Brexit nakonec skončí. V případě tvrdého Brexitu půjde samozřejmě o krátkodobý ekonomický šok, Británie jej ale vydrží. Tento národ vydržel již mnohem těžší zkoušky a vždy obstál.

Mám větší starosti o zbytek Evropské unie. Do jejího vedení se dostali fanatičtí centralisté toužící po jednotné evropské vládě. Tito centralisté navíc mají silné socialistické tendence. Historie nás ovšem učí, že centralizace vede ke složitosti, složitost má za následek vnitřní pnutí a tyto vnitřní spory způsobují zánik. Socialistické přerozdělování navíc vede k nehospodárnosti, zaostávání a neřešitelným problémům ve financích a v hospodářství vůbec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…