Ekonomické uprchlíky nepouštět k sociálnímu systému a pracovní víza jen těm, které potřebujeme, navrhuje místopředseda Svobodných

27.06.2015 16:20 | Zprávy

ROZHOVOR „Neřešení příčin krize by mohlo do sedla vyšvihnout u nás i jinde v Evropě politiky, kteří nabízejí jednoduchá řešení. V důsledku toho budou státy Evropy vládnout ještě tvrdší rukou, a to nejen vůči imigrantům, ale budou bourat i pilíře západní civilizace jako je třeba právní stát,“ varuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz místopředseda Svobodných Radim Smetka.

Ekonomické uprchlíky nepouštět k sociálnímu systému a pracovní víza jen těm, které potřebujeme, navrhuje místopředseda Svobodných
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

V poslední době se nejvíce hovoří o uprchlících směřujících do Evropy. Je to opravdu pro Evropu takový problém? A proč?

Evropa má v poslední dekádě dost vážné problémy sama se sebou. Pozvolný pokles tempa růstu ekonomiky provází Evropu už několik desetiletí. Postupné bujení byrokracie a nárůst počtu regulací provází Evropu od druhé světové války. Finanční krize v roce 2008 odhalila rány, které si Evropa dlouho nepřipouštěla. Těmi ranami je neufinancovatelný sociální systém, předluženost států a neschopnost tvořit nová pracovní místa. Právě uprchlíci by tak byli po příchodu nejvíce ohroženi nezaměstnaností a mohly by tak v Evropě vznikat slumy. Naproti tomu USA po většinu doby své existence zvládaly úspěšně absorbovat imigranty různých národností i kultur právě díky tomu, že byly progresivně rostoucí ekonomikou.

Jaké jsou příčiny nynější imigrační vlny?

Příčinou imigrace je dlouhodobá politická nestabilita a ekonomická stagnace mnohých států napříč celou Afrikou. Na severu Afriky a na Blízkém východě je pak imigrace přímým důsledkem občanských válek v Libyi a Sýrii. Právě severní Afrika dlouhou dobu fungovala jako jakýsi špunt, který brzdil africkou migraci. Uprchlická krize po občanských konfliktech přispěla k vybudování převaděčských struktur, kterých dnes využívají imigranti z celého kontinentu.

Jste proti kvótám. Mají je tedy jednotlivé země přijímat na základě dobrovolnosti?

Povinné unijní kvóty jdou proti svobodné vůli našeho státu i imigrantů. Pokud stát nechce uprchlíky přijmout, EU by neměla mít právo jej nutit. Stejně tak by neměla nutit imigranty jít k nám, pokud mířili jinam. Dobrovolné přijímání imigrantů mi připadá jako zoufalá snaha vlády zavděčit se „odmítačům“ i „přijímačům“ uprchlíků.

A podle jakého klíče bychom je měli přijímat? Podle profesí, náboženství, zda jde o ekonomického či politického imigranta? A je vůbec reálné a možné uprchlíky vracet do jejich domoviny?

Česká azylová politika je poměrně velmi přísná a přiznává azyl jen pronásledovaným žadatelům. Azylová politika by měla zůstat přísná. Liberalizovat by se mělo udělování pracovních víz, tedy aby zde mohli zůstat ti, které náš pracovní trh potřebuje; ať už jsou z Ukrajiny či odjinud. Vracení imigrantů je mnohem problematičtější, než přiznávají ti, kteří o něm nejčastěji hovoří. Místo vracení se nabízí spíš dohoda s některou ze stabilních zemí arabského světa, která by neúspěšné žadatele o azyl byla ochotna za určitých podmínek přijímat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

4:46 Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

Evidentním cílem je stíhat ty, o kterých se struktury mainstreamu domnívají, že jednají v ruském záj…