Europoslankyně Konečná po summitu EU mluví o neuvěřitelné aroganci Evropské komise. Nevolení úředníci diktují...

28.06.2015 10:20 | Zprávy

ROZHOVOR Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) v souvislosti s imigrační vlnou zkritizovala neakceschopnost Evropské unie. Řešení uprchlické krize vidí především v pomoci postiženým zemím, odkud lidé utíkají. Nebrání se ani integraci běženců, kterým jde v jejich domovinách o život, ale za určitých podmínek. Pak mohou být podle jejího názoru pro Evropu přínosem.

Europoslankyně Konečná po summitu EU mluví o neuvěřitelné aroganci Evropské komise. Nevolení úředníci diktují...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

V Bruselu proběhl summit Evropské unie, který mimo jiné řešil uprchlickou krizi. Ve čtvrtek médiím ale dominovaly titulky typu: „EU se na summitu pokusí něco vymyslet“. Myslíte si, že se podaří v této věci Unii najít plán, jak uprchlické vlně čelit?

Summit potvrdil mé obavy, že se stane bojištěm mezi evropskými institucemi. Chování Evropské komise bylo velmi arogantní, zcela ignorovala stanoviska členských států a Rada se proti němu logicky postavila. Tak to ovšem dopadá, když nepřímo volení úředníci diktují čelním představitelům 28 zemí. Řešení dobrovolného přijímání uprchlíků umožnilo zachovat si tvář pro všechny zúčastněné, ovšem neřeší to podstatné, jak zastavit další příliv uprchlíků. Děsí mě ta neakceschopnost Evropské unie dohodnout se na dalších krocích potřebných k ukončení krize.

Summit se zabýval také dalším postupem v případě hospodářské krize Řecka. Nebylo by ale přece jen nelepším řešením bankrot a odchodem země z eurozóny?

Zaprvé bych nespojovala bankrot a odchod z eurozóny. Řecko muže zbankrotovat, ale zároveň zůstat v eurozóně. Já však stále doufám, že se podaří přijít na přijatelný kompromis. Ústupky jsou nutné, ale musí být důstojné. Ne jako minulé plány, které Řecko uvrhly do dalších problémů. Řecko je suverénním členem EU, ale věřitelé mu diktují politiku, kterou však občané Řecka nechtějí. Já jsem byla v Řecku zrovna v době posledních voleb. Řekům jde o to, aby se nestali občany Evropy druhé kategorie. Musíme chápat, že jim nejde o super štědrý sociální stát, jak je to občas prezentováno, ale o zachování důstojnosti. Referendum k tomuto tématu je podle mne jediné možné a správné řešení. Navíc ukazuje, že vládnoucí politici v Řecku se nebojí občanů zeptat na to, jaké řešení chtějí zvolit. Z toho by si řada ostatních politiků v EU mohla vzít příklad.

Vraťme se k imigrantům. Jak bychom podle vás měli rozlišovat, kdo je uprchlík a kdo ekonomický imigrant? Panuje totiž neshoda v tom, jaké okruhy imigrantů by u nás měly dostat azyl. K tomu ředitel odboru azylové a imigrační politiky Ministerstva vnitra Tomáš Haišman tvrdí, že v současné uprchlické krizi jde většinou o ekonomické uprchlíky. (Je známo, že Haišman je střídmý v udělování azylů.)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Margita Balaštíková byl položen dotaz

S kým chcete uzavřit koalici?

Volby zřejmě skutečně vyhrajete, ale co pak? S kým uzavřete koalici? Protože sami vládnout nemůžete (na to hlasy mít nebudete). A když jste zmínila průzkumy, čemu přičítáte, že v nich poslední době ANO oslabuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nelidské“. Lídryně Stačilo vybrala příklady „úspěchů“ Fialovy vlády

20:02 „Nelidské“. Lídryně Stačilo vybrala příklady „úspěchů“ Fialovy vlády

„Zvýšení koncesionářských poplatků v době, kdy každé šesté dítě nemá teplý oběd, klesají reálné mzdy…