Exministr Bašta: Václav Havel se stal ztělesněním našich nadějí a tužeb, ale pak... A že je Putin komunista?

24.10.2014 19:44 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU ´89 Exministr Zemanovy vlády, bývalý velvyslanec na Ukrajině a Rusku a předlistopadový disident Jaroslav Bašta říká, že Václav Havel před těmi 25 lety sehrál v revoluční době jednoznačně pozitivní roli, jeho pozdější působení v politice ale vyvolalo mnoho otázek. V Rusku se dle něho obyvatelstvo těší nesrovnatelně vyšší míře svobod než kdykoli v minulosti, a kdo říká, že od Putina hrozí návrat komunismu, má totalitní myšlení.

Exministr Bašta: Václav Havel se stal ztělesněním našich nadějí a tužeb, ale pak... A že je Putin komunista?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jan Urban, Martin Bursík, Miroslava Němcová, Ivan Langer, Štěpán Kotrba, Karel Janeček, Miroslav Kalousek, Jan Graubner, Václav Žák, Petr Hampl, Karel Hvížďala či Hana Marvanová. I ti přispěli do seriálu ParlamentníchListů.cz, ve kterém osobnosti politického a společenského života bilancují dobu po listopadu '89. Kompletní seznam najdete ZDE.

Jak hodnotíte 17. listopad s odstupem 25 let?

Jednoznačně pozitivně. Tak jako tenkrát – otevřely se nám všem dveře do svobody. Jak jsme s ní za těch pětadvacet let naložili, je jiná věc. Za to si však můžeme my sami, ne tehdejší události.

Máte nějaké osobní vzpomínky, o které byste se podělil?

Víte, v roce 1968 jsem patřil k organizátorům okupační studentské stávky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Protestovali jsme tak proti zvolna nastupující totalitě a nakonec jsme prohráli. Po 17. listopadu 1989, po jednadvaceti letech, se mi zdálo, že studenti, kteří také vstoupili do stávky, jsou našimi úspěšnými pokračovateli a naše snažení dotáhnou do kýženého konce. Dokonce si pouštěli či zpívali stejné písničky, jež jsme kdysi my poslouchali při koncertech Karla Kryla ve velké posluchárně. Ten pocit přetržených a znovu navázaných dějin a času byl to nejsilnější, co jsem si z tehdejších událostí odnesl.

Jaká konkrétně přinesl listopad 1989 pozitiva?

Svobodu. Dnes se však obávám, že její význam a cenu dokáží pochopit jen ti, kdo ji ztratili a museli o ni bojovat. Většina lidí u nás ji považuje za samozřejmý dar, se kterým neumějí zacházet.

A jaká negativa?

Jako každá velká událost našich dějin listopad 1989 rozbouřil stojaté vody. Bohužel příliš rychle zmizela stříbrná pěna našich ideálů a zvedlo se bahno ode dna. A to je stále hustší. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…