Evropská komise (EK) nyní navrhuje přenést odpovědnost za azylové řízení z jednotlivých členských států na centrální vedení EU, včetně přerozdělování uprchlíků. To by měly na starosti pobočky – kanceláře EU – v každém členském státě. Někteří čeští europoslanci i prezidentská kancelář v tom vidí „zakuklené“ kvóty a snahy udělat také ze střední Evropy uprchlický „lágr“. Nelíbí se ani další, smírnější návrh EK na stanovování počtu migrantů pro jednotlivé země jen v dobách krize. Co na tyto nové návrhy Evropské komise říkáte?
S europoslanci i s prezidentskou kanceláří jsme v názoru na snahu Bruselu zavést jakýsi jednotný azylový systém zajedno. Není to nic jiného než snaha vnutit zemím, které to zatím odmítají, nepopulární kvóty. My musíme jakékoliv snahy Evropské komise o zavedení stálého přerozdělovacího mechanismu odmítnout. Před několika dny jsem byl členem parlamentní delegace, která navštívila Bavorsko. To, co jsem tam viděl, doma nechci. Spolková republika Německo staví snad v každém větším městě uprchlická centra. Například v Regensburgu investuje do takového centra 40 milionů eur. Němci staví důkladně. Počítají s tím, že migrační krize potrvá léta. Političtí představitelé mluví o povinnosti Evropanů pomáhat potřebným. Přitom nedokážou rozlišit, kdo ze statisíců příchozích je skutečně ohrožený uprchlík a kdo ekonomický migrant. Říkají, že ti, u kterých se prokáže pouhý zištný motiv, budou vyhoštěni. Nikdo si ale nedovede představit, jak to nenásilně provést. Stále početnější hloučky migrantů jsou vidět v ulicích nočního Mnichova a dalších měst. Šíří se pověsti (nevím nakolik pravdivé) o násilnostech a incidentech. Mezi lidmi je cítit nesouhlas s dosavadní migrační politikou spolkové vlády. To, že zatím latentní nesouhlas nepropuknul do projevů silnějšího odporu, lze přičíst jenom tradiční německé disciplinovanosti. Němci pojímají migraci v duchu korektní politiky. Jinak mluví u řečnických pultíků, jinak nad tuplákem piva. V jedné věci se shodnou kdekoliv – migrační vlnu sami nezvládnou. Neustále mluví o potřebné solidaritě ostatních států Unie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán