Prezident Miloš Zeman je v polovině svého působení na Hradě. Považujete uplynulých dva a půl roku v jeho podání za úspěšné a dá se odhadnout, co by bylo v České republice jinak, kdyby nad ním v přímé volbě zvítězil Karel Schwarzenberg?
Jako občany přímo volený prezident vzbuzoval Miloš Zeman nepochybně od počátku mnohá očekávání. Pravomocí ale hlavě státu s přímou volbou nepřibylo, a proto jsem osobně nepočítal s tím, že by nově zvolený prezident mohl nějak zcela zásadně ovlivnit to, co se na české politické scéně děje. Zcela jistě má na rozdíl od svého někdejšího soupeře Karla Schwarzenberga tu výhodu, že se nekompromitoval spoluprací s korupčními uskupeními kolem Petra Nečase a Miroslava Kalouska. A pokud jde o národní zájmy České republiky nebo třeba ekonomickou gramotnost, ale i aktivitu a výkonnost v úřadě, pak nesporně Schwarzenberga zcela převyšuje. Tím nechci říci, že k některým jeho krokům nejsem rezervovaný a že k němu nemám řadu výhrad.
Prezident si zatím velice aktivně počíná na poli zahraniční politiky, tedy především směrem na východ. Kritizoval sankce proti Rusku, navštívil Moskvu a metropole dalších postsovětských států, dvakrát už cestoval do Číny. Kritici mu vyčítají, že zanedbává tradiční pojetí lidských práv a upřednostňuje ekonomické zájmy. Mají pravdu? Co z jeho ,,východní“ politiky lze chválit a co ne?
Zemanova politika není, jak mu to jeho nesmiřitelní nepřátelé vyčítají, provýchodní. V médiích, která proti němu vedou od prezidentských voleb permanentní kampaň, to tak vypadá a musí vypadat. Ve skutečnosti je ale Zeman pragmatik, který nepovažuje Českou republiku za pupek světa. Zjevně se však nehodlá srovnat s tím, že by Česko mělo zůstat jen lokajským protektorátem Spojených států, NATO a Evropské unie. Stačí se na jednání prezidenta dívat nezaujatě a je nutné připustit, že se chová daleko svébytněji než jeho předchůdci a oponenti. Lidé jako Václav Havel a Karel Schwarzenberg, ale v některých situacích i Václav Klaus zaujímali ostře proamerický kurs, lokajsky se hrbili před svými protektory z Washingtonu a zejména Havel a Schwarzenberg se nepřátelsky až nenávistně vymezovali proti Rusku a Číně a pohrdavě podceňovali vše mimo Spojené státy a západ Evropy. Zeman ví, že takové hrbení se před západními protektory nám neprospívá. Zatímco Američané, Němci, Francouzi a další s Ruskem, Čínou a obecně východním směrem vždy živě obchodovali a pragmaticky spolupracovali, Česká republika ztrácela trhy a partnery a doplácela často i na to havlovské posluhování takzvaným „euroatlanťanům“. O jakém tradičním pojetí lidských práv je možné mluvit tváří v tvář válkám a okupacím, nekonečným převratům a špiclování, vydírání a zastrašování, které už čtvrt století předvádějí Spojené státy a některé další velmoci NATO?
Miloš Zeman vystupuje razantně proti islámu, Islámskému státu i přijímání muslimských uprchlíků, Islámský stát srovnává s nacismem, vybízí k ostraze hranic před imigranty. Postupuje v těchto tématech správně a nepodbízí se jen xenofobním pudům české veřejnosti, jak mu je také vyčítáno, mimo jiné i premiérem Bohuslavem Sobotkou?
Lidé, a tedy ani výrazní politici, nejsou bez chyb a nikdy nebyli. To je i případ toho, na co se ptáte. Jsou témata, v nichž se současný prezident pohybuje jako slon v porcelánu a jsou situace, kdy se poddává příliš své ambici vyslovit nějaký bonmot, aby se zalíbil nebo aby šokoval. V těch případech se pak může i racionální jádro ztratit pod nánosem laciného slovního balastu. Spojené státy a NATO svými agresemi, okupacemi a dodávkami zbraní a logistické podpory do některých zemí po zániku bipolarity celé čtvrtstoletí eskalovaly situaci. Důsledkem jejich politiky je mimo jiné Tálibán, Islámský stát v Iráku a Sýrii, rozvrat Libye. Byl to islám a byli to sami Albánci, Iráčané, Afghánci, Libyjci a Syřané všech možných náboženských vyznání a orientací, kdo vycvičil a vyzbrojil teroristy a otevřel jim volné pole působení? Ano, Evropa dnes čelí ohromné vlně imigrace ze zemí, které už nelze označit jako oběti někdejšího kolonialismu, ale které se staly obětí křížových tažení vojenskoprůmyslového komplexu Spojených států amerických a generality NATO … Maďaři zřídili proti imigrantům drátěnou hranici a neodvolávají se přitom na Berlínskou zeď, ale na plot mezi Spojenými státy a Mexikem. Lze efektivně hájit hranice Evropy, jak to už mnozí doporučují, za situace, kdy na tyto hranice nové vlny uprchlíků ženou války a neuvěřitelná bída, které spolu s Obamou dál podněcují a přiživují i evropské členské státy NATO a různé koalice ochotných?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník