Boje na Ukrajině se vedou už více než dva měsíce. Jaký je váš odhad dalšího pokračování? Za jakých okolností může válka skončit? A bude stačit pouze dohoda Ukrajiny s Ruskem nebo bude zapotřebí velký západní partner, třeba USA?
Myslím, že nelze odhadnout, jak dlouho bude válka pokračovat. Bude do značné míry záležet na vývoji na bojišti. V této chvíli není ani jedna z válčících stran ochotná se dohodnout na příměří a mírové dohodě, neboť doufá, že si pro to jednání vytvoří na bojišti výhodnější podmínky. Předpokládám, že Rusové budou chtít kontrolovat přinejmenším pozemní koridor z Donbasu na Krym a zajistit zásobování Krymu vodou z Dněpru. Možná budou chtít dostat pod kontrolu i ukrajinské černomořské přístavy a co největší oblasti Doněcka a Luhanska. Maximalistická představa některých generálů je pravděpodobně okupovat přístavy Mikolajiv a Oděsu a dojít až do Podněstří. Předpokládám, že někteří generálové by rádi okupovali území až k Podněstří, kde budou chtít chránit proruské síly, ale na to současná ruská armáda asi nemá, pokud by nedošlo k mobilizaci dalších třeba 450 000 vojáků. Ukrajina asi doufá, že se jí podaří vytlačit ruská vojska ze všech území, která dnes okupují, s výjimkou území Doněcké a Luhanské lidové republiky až k původní linii dotyku. Než se situace na bojišti vyjasní, tak asi nebudou mít obě strany zájem na diplomatickém řešení, které považuji za nevyhnutelné.
Podle mého názoru by bylo nejlepší, kdyby se mezinárodní společenství snažilo donutit obě strany k dohodě o příměří a pak k jednání o možném kompromisu, který by vzal v úvahu jak teritoriální integritu Ukrajiny, tak i bezpečnostní zájmy Ruské federace. Tuto kompromisní mírovou dohodu budou muset nejen podepsat vlády Ukrajiny a Ruska, ale garantovat i další velmoci, zcela jistě USA, ale snad i Francie, Velká Británie a Německo. Ukrajina bude asi chtít i garance od Polska a Izraele. A osobně jsem přesvědčen, že významnou roli musí sehrát i OSN, jejíž role bude klíčová pro rekonstrukci devastované Ukrajiny.
Ruský vpád na Ukrajinu a trvání války ukázalo značnou neakceschopnost ruské armády, její velké mezery. De facto padají jakákoli varování, že musíme být ostražití, protože jinak Putin pojede dál za západ. Těžko by toho byl schopen, když za dva měsíce nedobude Ukrajinu. Překvapuje vás, jak dlouho boje trvají a že se Ukrajina stále zvládá bránit?
Jsem si jist, že Putin nikdy neuvažoval o tom, že by vyslal vojska na západ od Ukrajiny. Myslím si, že neměl v úmyslu ani okupovat celou Ukrajinu, jak řekl na začátku konfliktu. To by musel poslat na Ukrajinu daleko větší počet vojáků. Těch 150 000–200 000 vojáků, kteří přepadli Ukrajinu, nemohlo okupovat dlouhodobě žádná větší ukrajinská města. Set G. Jones, ředitel Mezinárodního bezpečnostního programu v americkém Středisku strategických a mezinárodních studií poukázal na skutečnost, že poměr počtu invazních vojáků k počtu obyvatel Ukrajiny byl 3,4 vojáků na 1000 obyvatel, s čímž nelze udržet žádné větší území. Tyto poměry v minulých úspěšných operacích byly daleko větší, např. 89,3 sovětských vojáků na 1000 německých obyvatel v roce 1945 nebo 19,3 amerických vojáků na 1000 obyvatel v Kosovu v roce 2000, 17,5 v Bosně (1995). V Iráku na 1000 Iráčanů připadlo 6,3 amerických a spojeneckých vojáků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka