Vláda chystá zavést možnost vedení účetnictví a daňové evidence v eurech od ledna 2024. Podle typu firmy, jestli je exportér, nebo ne, bude mít šanci využít nástroj, který je pro její konkrétní podnikání lepší. „Není to tolik, co chtějí zastánci eura. Zase fundamentální odpůrci nás za to kritizují. Přijde mi to jako dobrý nástroj,“ komentoval rozhodnutí ministr financí Zbyněk Stanjura(ODS). Je to „jen“ dobrý nástroj, nebo i nakročení k přijetí společné měny?
Proč by si firma nemohla účtovat, v čem je jí libo? Pro exportéry, kteří mají drtivou většinu příjmů i výdajů v eurech, je to rozhodně dobrá věc.
Já jsem velmi ostře proti přijetí eura, protože mám hodně ekonomických důvodů – tvrdím, že přijetí eura by českou ekonomiku jako celek poškodilo a zchudla by. Ale proč by si, proboha, nemohla firma účtovat, v čem jí vyhovuje, ať už v korunách, eurech, nebo třeba renminbi? V Evropě účetnictví slouží hlavně jako výkaz pro stát, aby měl podle čeho vybírat daně. Takže nevidím důvod, proč by tohle mělo kohokoliv poškodit. To je individuální věc každé firmy, v čem si chce vykazovat svou činnost.
Německá vláda se s ohledem na vysoké ceny energií rozhodla zavést pro všechny jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 Kč), snížit na tři měsíce ceny paliv a zvýhodnit hromadnou dopravu. V Česku jsou v tomto směru nejaktivnější Piráti. Předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek navrhl, aby vláda zavedla tzv. bonus na energie v rozsahu 400 až 800 korun na domácnost měsíčně na vratkách nebo zálohových fakturách. Zdůvodnil to tím, že z navýšení částek za energie jde hodně státu v podobě daně navíc, ale stát by rozhodně neměl těžit z drahoty a že naopak by měl část těchto daňových výnosů lidem vrátit. Jak hodnotíte německý krok i ten pirátský plán?
Vůbec nerozumím té české logice – vybrat daně a pak je lidem vrátit. A pochopitelně spoustu z těch peněz ještě rozcintat po cestě minimálně tím, že zaplatíme úředníky, kteří tohle vybírání a zase vracení daní řídí. Nejprve stát lidi obere, a pak bude hodný strýček, který jim s velkou oslavou něco z toho, co jim sebral, milostivě vrátí a bude za to chtít děkovat.
Nerozumím ale ani té německé logice: Jak jako zvýhodnit hromadnou dopravu? To znamená udělat nějaká opatření, abychom lidi přiměli méně jezdit autem a víc jezdit MHD. Budeme tedy za lidi rozhodovat, co je pro ně nejlepší. A protože se rozhodneme, že pro lidi je lepší MHD, zvýhodníme jim MHD na úkor té ošklivé soukromé dopravy.
Vždyť je to tak jednoduché. Nechápu, co na tom kdo nechápe. Když chceme ulevit lidem, kteří mají drahé pohonné hmoty, případně další energie, prostě jim ty peníze na daních neberme a nechme jim je! Tedy snižme spotřební daň, případně další daně. Prosté, účinné, přesně cílené.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník