Filozof Baudyš vážně promluvil o ambicích USA a zmínil i likvidaci Putina

20.09.2014 5:20 | Zprávy

ROZHOVOR Silný si může připadat ten, kdo vydává na zbraně, armádu a tajné služby šest set miliard dolarů ročně ze svého federálního rozpočtu, tiskne peníze z ničeho a ve světě má rozstrkané vojenské základny v 60 zemích světa. Ale je třeba konstatovat, že v historii všechna minulá impéria nakonec skončila neslavně. Nejen o tom si povídaly ParlamentníListy.cz s filozofem, teologem i astrologem Antonínem Baudyšem (Piráti).

Filozof Baudyš vážně promluvil o ambicích USA a zmínil i likvidaci Putina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Antonín Baudyš

Všichni silní neustále prohrávají. Touto větou jste nedávno začal jeden ze svých komentářů na svém blogu. Hovořil jste v něm též o příběhu síly, která nezvítězí. Zmínil jste příběhy z minulosti, které dle vašeho mínění názor dokazují. Když si vezmeme současný svět, krizi na Ukrajině - kdo je ten silný a kdo slabý?

Silný si může připadat ten, kdo vydává na zbraně, armádu a tajné služby šest set miliard dolarů ročně ze svého federálního rozpočtu, tiskne peníze z ničeho a ve světě má rozstrkané vojenské základny v 60 zemích světa (viz: odkaz). Všechna minulá impéria ale, jak víme z dějin, skončila nakonec beze slávy. Rozkradenou ekonomiku věčného Říma zachraňovala ve finále španělská produkce olivového oleje. Francouzská armáda převálcovala Evropu a pak ji potupil obyčejný mráz. Britové drželi půl planety v šachu svým koloniálním zřízením, než jim ho rozebral tvrdohlavý právník v Indii. Pád Sovětů i Američanů se započal v holé zemi plné šutrů, v Afghanistánu. Zdá se, že po zneužití síly bývá rovnováha nastolena poměrně potměšilým způsobem.

Pravdou je, že názory lidí jsou v poslední době možná více než kdy jindy hodně rozdělené. Asi všechny však zajímá a chtěli by vědět, jaký bude další vývoj. Dá se nějak vymodelovat na základě minulosti, kterou jste nyní zmínil?

Česká společnost se rozdělila posledními prezidentskými volbami. Ukrajinou se toto rozdělení prodlužuje. Věřím, že se nám podaří se opět spojit a rozdělení překonat. Zatím se zdá, že Západ spěchá, aby stihl konflikt rozdmýchat, dokud se to na Donbase mydlí. Pokud by příměří nastalo brzo, bylo by po byznysu. Nemyslím si, že by Západu na Ukrajině záleželo. Pro Západ je Ukrajina pákou proti Rusku, zdrojem břidlicových plynů a odbytištěm Monsanta. Všem je jasné, že Ukrajinu čekají nedozírné výdaje, které se nikomu nebude chtít platit. Možný vývoj je ten, jaký se děl po válce ve Vietnamu. Tedy rekonvalescence společnosti a sanace škod trvající několik desetiletí.

Asi i proto jste nedávno uvedl, že aktuálně hrozí, že Východní Evropa může být vtažena do války, která se již dlouho připravovala. Řekl jste zároveň ale i to, že bude záležet na lidech, zda si to nechají líbit, či nikoli. Jenomže obyčejní lidé ani nikdy v minulosti válku nechtěli a přece se jí nevyhnuli…

Občanská válka na Ukrajině může skončit v kterémkoliv okamžiku, když si východní i západní část Ukrajiny uvědomí, že společně tvoří jeden celek. Rozdíly mezi Ukrajinci a Rusy jsou kosmetické povahy a válka mezi nimi je absurdní. Nakonec se budou muset domluvit na příměří, uvěřit si je a dodržet je. I kdyby v té době lezli po čtyřech ve spálené zemi. A svoji hladovou a vyčerpanou zemi, kterou nikdo nebude chtít převzít a sanovat, budou muset federalizovat. Jak řekli na tomto místě (ParlamentníchListech.cz) přede mnou Miloš Zeman s Hynkem Kmoníčkem už před půl rokem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Hechtová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …