„Je to velice velice nebezpečný obraz, ke kterému došlo v důsledku neuváženého, předčasného a dosti zbrklého odchodu amerických vojáků z Iráku. Obama nezanechal svět klidnější ke konci svého druhého prezidentského období, jak sliboval. Je to naprosté selhání jeho zahraniční politiky," uvedl. Zklamán je ale i z evropského pohledu. Evropa je podle něj hlavně ohrožena. „Politické elity vůbec nechápou vážnost situace," dodal.
Sepsal jste kritickou polemiku k prohlášení Svobodných k Ukrajině. Například na argument, že na Ukrajině nefungovaly základní funkce státu, namítáte, že právě to se rozhodli svobodní ukrajinští občané změnit? Takže to byla podle vás hlavní motivace majdanské vzpoury?
Ano, bylo to vyjádření jasné nespokojenosti s tím, jak se na Ukrajině vládlo za prezidenta Janukovyče. Na Majdanu byly různé proudy, ale demokraté rovněž. A v nezanedbatelném počtu, což by se nemělo ignorovat.
Dal by se v první fázi Majdan přirovnat k listopadu 1989, kdy nespokojení lidé chtěli změnit poměry?
No právě. Samozřejmě. Někdo by mohl tvrdit, že šlo o vzpouru proti vládě, která byla údajně legitimní. Na Ukrajině to byl rozdíl. Tam došlo k demokratickým volbám, ale hodně manipulovaným. Ale úplná totožnost s listopadem to zase není.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban