Gauneři, revoluce a TOP 09. Okamura nám pověděl vše o své nové straně

30.04.2013 13:51 | Zprávy

ROZHOVOR Nezávislý senátor Tomio Okamura oznámil vznik politického hnutí Úsvit přímé demokracie. Hodlá ho podpořit i poslanec zvolený za TOP 09 Aleš Roztočil, dále senátor spolupracuje třeba s renomovaným ekonomem Pavlem Kohoutem. ParlamentnímListům.cz Okamura přiblížil, jak chce hnutí budovat, čeho chce dosáhnout a s kým dalším bude spolupracovat.

Gauneři, revoluce a TOP 09. Okamura nám pověděl vše o své nové straně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Tomio Okamura

Hnutí Úsvit přímé demokracie bude podporovat i poslanec Aleš Roztočil. Jednáte s ním i o tom, že by ještě v současném volebním období ve sněmovně předkládal návrhy zákonů?

Strašně rád bych, aby moji přátelé poslanci pomohli s návrhy zákonů do Poslanecké sněmovny - procedura v Senátu je nejen složitá, ale i kdyby Senát moje návrhy schválil, tak sněmovna nemá povinnost se jimi v nějakém termínu zabývat, takže zde mohou ležet klidně sto let. Navíc, já jsem již se svými návrhy, mezi kterými je např. zákon o referendu, hmotná a trestní odpovědnost politiků a exekutivy, kolegy v Senátu oslovil, avšak nemám většinovou podporu. Já svým voličům slíbil, že nebudu anonymní senátor a že k prosazení toho, co slibuji, udělám maximum, tedy víc než prostý senátor. Takže ano, věcné návrhy zákonů jsem už několika přátelům ve sněmovně předložil – teď zpracováváme paragrafová znění, aby to mohlo jít do sněmovních výborů.

Poslanec Roztočil pro média uvedl, že ho politika TOP 09 zklamala. Když jste s ním o podpoře hnutí mluvil, probírali jste podrobněji, co přesně ho zklamalo či znechutilo?

Já určitě nebudu mluvit za Aleše Roztočila. Za něj si troufnu říct jen jedno - je to extrémně čestný a slušný člověk, všeobecně respektovaný odborník, profesor a primář gynekologicko-porodnické kliniky krajské nemocnice v Jihlavě. Do politiky šel prosazovat to, čemu věřil, ale je jasné, že v jeden moment se v politice setkal také s lidmi, které tam přivedly úplně jiné zájmy. To, že Aleš se rozhodl mi pomoci, to je jeho obrovské gesto a oběť. Vím, že původně chtěl s politikou úplně skončit. Jeho znechucení bylo velké. Ale bylo by přece děsivé, kdyby slušní z politiky odešli a vyklidili pole gaunerům. Ne za sebe, ale za společnost jsem vděčný, že se Aleš rozhodl bojovat.

Plánujete oslovit i další poslance či senátory, kteří by vás podporovali? Máte už podporu některých dalších, jejichž jména jste zatím nezveřejnil, rozjednanou?

Určitě budu hledat co nejširší podporu pro zásadní změny, které naše země potřebuje.

Víte už, jak bude hnutí Úsvit v budoucnu postupovat? Budete vystupovat na mítincích, hledat regionální spojence či nejdříve formulovat programové dokumenty?

Ty hlavní programové dokumenty, pokud to tak nazýváme, už jsou ve své podstatě hotové, je to alternativní návrh Ústavy směrem k přímé demokracii se zdůvodněním, které napsal ekonom a podpůrce našeho hnutí Pavel Kohout, ale například také například Hans Adam z Lichtenštejnska v knize Stát ve 3. tisíciletí. Oba analyzují poměrné volební systémy a politické krize, které je provází, a dochází k jedinému řešení - tím je posílení přímé demokracie a posílení odpovědnosti odpovědných. A jak víte, to jsou už dlouhodobě i moje teze. Pochopitelně je tu třeba zvrátit falešné mýty o tom, že žijeme v demokracii, nebo o tom, že na skutečnou demokracii nejsme zralí. Takže bezesporu budeme v prvé řadě informovat všemi formami veřejnost o tom, co to vlastně skutečná demokracie je a proč je potřeba.

Hnutí Úsvit přímé demokracie není standardní politickou stranou. Jeho jediný úkol je spojovat a podporovat osobnosti z celého spektra společnosti a politiky, regionální hnutí, sdružení a aktivisty, jejichž hlavním cílem pro nadcházející volby je prosazení změny Ústavy ve smyslu přímé demokracie. Cílem hnutí není účastnit se koaličních vlád. Hnutí však podpoří takovou vládu, která společně s ním prosadí ústavní změny směrem k přímé demokracii. Hnutí Úsvit přímé demokracie bude usilovat, aby nová Ústava obsahovala základní prvky přímé demokracie: Právo v referendu navrhovat a rušit vybrané zákony, přímou volbu starostů, poslanců a hejtmanů, možnost v referendu přímo volené politiky odvolávat, osobní hmotnou a trestní odpovědnost politiků, kteří ve veřejných funkcích hospodaří s veřejným majetkem, zcela jasné oddělení moci zákonodárné a exekutivní - princip, kdy vládu jmenuje a řídí přímo volený a občany odvolatelný prezident v zákonných mantinelech.

Tyto základní změny Ústavy řeší základní bolesti našeho politického systému, tedy chronickou nestabilitu koaličních vlád, nezodpovědnost politiků, stranické oligarchie a korupční propojení exekutivy s podnikatelskou sférou. Hnutí Úsvit se neřadí napravo ani nalevo - prosazuje pouze principiální změny politického systému, které umožní všem občanům, ať už na levici, v politickém středu či na pravici, svobodně a přímo volit své zastupitele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …