Historik vážně varuje před skrytým rizikem spojeným s lustračním zákonem

27.11.2013 19:10 | Zprávy

Nejen rozdílný pohled na daně, ale i na lustrační zákon a církevní restituce leží v cestě dohodě sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců o společném vládnutí. Patří už lustrační zákon na smetiště dějin, protože splnil svoji roli, jak tvrdí třeba šéf ČSSD Bohuslav Sobotka? Podle docenta Jaroslava Šebka, historika zabývajícího se dějinami 20. století, i po více než dvaceti letech hrozí v případném vstupu lidí pracujících pro Státní bezpečnost skryté riziko.

Historik vážně varuje před skrytým rizikem spojeným s lustračním zákonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš předseda hnutí ANO

Co říkáte současným úvahám o zrušení lustračního zákona?

Snaha právě teď lustrační zákon zrušit je podle mne otázka ryze účelová. Stejně tak považuji za účelový problém diskusi o církevních restitucích. Jenom kvůli momentální politické konstelaci není možné od určitých principů ustoupit.

Moje důvody proti zrušení lustračního zákona jsou docela jednoduché: jsem proti tomu, protože si myslím, že není možné ani v současné době kvůli nějakým politickým zájmům připustit, aby se do vedoucích míst dostávali lidé spojení s prací pro Státní bezpečnost. To je prostě z mého pohledu naprosto nepřijatelné.

Mnozí namítají, že lustrační zákon už po více než dvou desítkách let ztrácí smysl, protože už splnil svoji roli. Vy s tímto názorem nesouhlasíte?

Ne. Podle mého názoru problém spočívá v tom, že lidé byli pro spolupráci s StB vedeni mnoha důvody. Proto není z tohoto hlediska vyloučeno, že by nevyužívali agenturní sítě z doby, kdy pracovali pro StB. Myslím, že v tom je v podstatě, i s tím časovým odstupem, skryté riziko.

Myslíte si, že takové nebezpečí skutečně stále hrozí?

Já si jen myslím, že je to pořád věc, kterou si stát nemůže dovolit připustit. Z mého pohledu je potřeba, aby lustrační zákon platil. Tady se vytvořila určitá tolerance k tomu, že společnost už tolik nezajímají otázky komunistické minulosti, alespoň většinu ne. Existuje určitá tolerance společnosti, aby ve vedoucích funkcích byli lidé, kteří aktivně pracovali ve vedoucích funkcích Komunistické strany Československa, což je i případ v některých krajích. Ale jsem přesvědčen, že lustrační zákon stále má smysl, že spolupráci s komunistickou tajnou službou není možné považovat za vyhaslý problém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

17:04 Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

Nejstrašnější by bylo, kdyby se vrátili od Parlamentu komunisti, nechal se slyšet 17. listopadu Mart…