Horko v Íránu. Vážení, dost! Sbalte si fidlátka a... Europoslanec Blaško o tom, jak USA vyvážejí demokracii

08.01.2020 18:19 | Zprávy

ROZHOVOR „Írán si dovolil mít své výsostné území tak blízko amerických základen,“ říká v nadsázce generálmajor a europoslanec Hynek Blaško (SPD) v reakci na zásah Spojených států v Iráku, při němž zemřel velitel íránských elitních jednotek. Kam vstoupí noha Američana, tam podle Blaška tisíc let tráva neroste a je si téměř jistý, že odplatu odnesou lidé v Americe nebo v Evropě. Vnucování demokracie považuje trapné a uvedl několik nepovedených příkladů, jako je Afghánistán či Vietnam.

Horko v Íránu. Vážení, dost! Sbalte si fidlátka a... Europoslanec Blaško o tom, jak USA vyvážejí demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generálmajor v záloze Hynek Blaško

Jak vy hodnotíte letecký zásah Spojených států u Bagdádu na Kásima Sulejmáního, velitele elitních jednotek Íránu, a mimo jiné i na zástupce velitele šíitských milic Abú Mahdího Muhandise?

Nevšiml jsem si, že by Irák přestal být suverénním státem. To, co se odehrálo na místě, kde nevládnou Američané a nemají americkou vládu, je bezprecedentní akt narušení výsostného území. Navíc se zavražděním vysoce postavených činitelů Iráku a Íránu. Jakým právem se někdo takovým způsobem staví do role četníka s podtextem, že Sulejmání zabil tisíce a miliony amerických občanů? Jestliže se tímto směrem bude ubírat mezinárodní právo, tak je to hrozné. Írán si dovolil mít své výsostné území tak blízko amerických základen, řečeno v nadsázce.

Jsou tedy reakce světa na tento útok podle vás dostatečně razantní? Právě v tom smyslu porušení mezinárodního práva, protože jsou to právě Spojené státy, které také často připomínají porušení mezinárodních práv…

Reakce politiků odpovídají tomu, že poklonkují Spojeným státům americkým, ač sami moc dobře vědí, kde je pravda a jak to všechno vypadá.

O čem to vypovídá?

Vypovídá to o tom, jak se k tomu staví a jak Američanům poklonkují. Přitom si určitě všichni uvědomují, že takhle už to nejde dál. Vždycky nás přesvědčovali, že Spojené státy americké chtějí být světovým četníkem. Ale aby Američané vnucovali svůj pohled na to, jak má vypadat demokracie, je podle mne už trapné. Nepovedlo se jim to v Afghánistánu, nepovedlo se jim to ve Vietnamu a nepovedlo se jim to nikde, kde začali – všude dostali na pamětnou. Nechápu, proč se nám neustále snaží ukazovat, jak oni mohou všechno a my nic.

K suverenitě Iráku se chci také dostat. Kuvajtský list Al Rai napsal, že Sulejmání do Bagdádu letěl na pozvání iráckého premiéra na základě žádosti Donalda Trumpa zahájit rozhovory. Píše, že mohlo jít o jasný scénář a past, jak Sulejmáního dostat.

Takže to byla poprava. Pokud platí tyto podrobnosti, tak byl vlastně popraven.

Donald Trump zase podle některých názorů nařídil tuhle operaci s cílem stáhnutí vojáků z tamní oblasti, aniž by za to byl kritizován…

To je přesně ono. Situace přibližně jako v Afghánistánu – proto tam pořád něco činí, protože nevědí, jak se z té blamáže dnes vyvléknout. Dnes už je Afghánistán blamáž, to je nepřehlédnutelné.

Bude mít tenhle konflikt vliv na vztahy mezi USA a Ruskem? Jaké události očekáváte? Čeká Ameriku, potažmo Evropu odveta či pomsta?

Četl jsem váš rozhovor s poslancem Jiřím Kobzou za SPD, který říká, že armáda Íránu není totožná s armádou Iráku a že mají bohaté zkušenosti s válčením. Takže by bylo dobré nedráždit kobru bosou nohou. Dozrál čas k tomu, aby se řeklo: Tak, vážení přátelé, už dost. A oni jim to vlastně řekli: Sbalte si svoje fidlátka a běžte odtud pryč. Jestli si pamatujete, tak byl v Iráku dosazen americký protektor Paul Bremer, který Irák úplně srazil na kolena, rozpustil armádu, policii, všechno, takže si tam každý mohl dělat, co chtěl. V podstatě zmizela spousta artefaktů, spousta kulturních památek nedozírné ceny, které už asi nikdo nikde nenajde, a tak dále. Navíc se ta společnost z chaosu, který tam zavedl, není schopna vzpamatovat dodnes. Kam vstoupí noha Američana, tam tisíc let tráva neroste.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …