Jistě sledujete dění kolem útoku na politika AfD v Německu. Co tomu říkáte?
Bohužel tyto útoky, ať už za tím stojí kdokoliv, jsou obvykle vyprovokovávány těmi médii, která vlastně nálepkují politiky, označují je za fašisty a špatnou politickou stranu. Bohužel ti, kdo na ně útočí, jako by měli neoficiální podporu mainstreamových médií. Mně to připadá dost špatné, pokud jakákoliv parlamentní strana musí strpět takové útoky. Jde o rozdělování společnosti, které probíhá i u nás. Nálepkování různých politických stran jako extremistické a fašistické jsme si samozřejmě zažili i na vlastní kůži jen z toho důvodu, že chceme dobro pro naše občany, bezpečný stát a podobně. To je skutečně špatně.
Politicky jste si s AfD blízcí, obáváte se, že by něco podobného mohlo nastat v České republice? Nejen vzrůstající nespokojenost lidí, ale také útoky na politiky?
To se samozřejmě může stát. Viděli jsme na začátku roku v České televizi takzvaného profesionálního demonstranta Sorosovy univerzity, který studoval mimo jiné i v Maďarsku. Ten popisuje, jak jezdí po Evropě a demonstruje za ponechání provozu Kliniky v Praze nebo na demonstraci v Německu proti AfD a podobně. Přesně tito lidé – nevím, kde na to berou peníze, nebo kdo je financuje – ale pokud to jsou studenti Sorosovy univerzity, už se jen nabízí řešení, kdo je platí a za co je platí. Bohužel právě tito lidé jsou schopni demonstrující dostat do takového stavu, že útočí i na politiky.
SPD je často obviňována, že šíří strach a vyvolává zbytečné obavy. Jak se na tato slova díváte v kontextu s nepokoji a útoky v Německu, Francii, Itálii, Rakousku...?
Tady právě vidíte, že všechno je z mého pohledu špatně. V případě, že se žena v Rakousku brání útočníkovi a zlomí mu nos, může být výsledek takový, že žena bude odsouzena za těžké ublížení na zdraví. Druhá strana mince je, že útočník nijak trestán není, a tedy bohužel vymahatelnost práva a rovnost před zákonem úplně chybějí. Když se podívám do České republiky, v úterý se bude projednávat v Praze u obvodního soudu případ policisty, který zcela a podle zákona zastavil člověka pod vlivem drog služebním vozidlem.
Ten člověk ujížděl po Praze 160kilometrovou rychlostí, mohl zabít spoustu lidí na přechodech pro chodce nebo mohl nabourat další vozidla, zabít někoho v autě. A tento člověk žaluje policistu, že ho zastavil. Přitom měl čtyři zákazy řízení a byl ve stavu, v jakém byl. Já už tomu nerozumím, jakým způsobem tady chceme dodržovat právní stát, když nejsme schopni podpořit a udělat takové zákony pro policisty, aby se nebáli zasahovat? To je případ celé západní Evropy. Útočníci vždy mají z hlediska zákona navrch. To je špatně.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová