Itálie? V čem dobrá zpráva pro nás. Drulák opět proti větru

27.09.2022 8:00 | Rozhovor

Vítězství národně-konzervativního bloku pod vedením Giorgie Meloniové v Itálii vyvolalo poprask a zděšení mezi bruselskými elitami a v liberální části evropské politické scény. Profesor Petr Drulák, bývalý elitní diplomat a expert na mezinárodní vztahy, pro ParlamentníListy.cz analyzuje, zda je výsledek italských voleb dobrá či špatná zpráva pro Evropu, jaké změny mohou nastat, a proč nastalo ono zmiňované zděšení. Jednu věc v Evropě by přece jen podle něho mohla nová vláda v Římě rozvrátit. Je to prý jedině dobře a těžila by z toho i Česká republika.

Itálie? V čem dobrá zpráva pro nás. Drulák opět proti větru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Drulák

Je vítězství pravicové aliance v Itálii dobrá zpráva pro Evropu?

Otázkou samozřejmě je, čí Evropu máte na mysli. Pokud mluvíte o Evropě paní von der Leyenové, bruselských úředníků, evropských federalistů a těch, kteří chtějí Evropu centralizovat, odbourávat právo veta a těch, kteří chtějí, aby Brusel řešil všechny možné i nemožné otázky, tak pro tyto všechny je to velmi špatná zpráva.

Kdybychom se bavili o Evropě těch, kteří trvají na tom, že i v rámci sjednocené Evropy mají národy svou svébytnost, že jsou určité hranice bruselského zasahování a že suverenita není prázdný pojem, pro tuto část je vítězství italské pravicové koalice dobrá zpráva.

Už před volbami zněla varovná prohlášení z Bruselu či z některých zemí, že se k moci derou neofašisté, že rozvrátí EU apod. Slyšeli jsme nepřímé výhrůžky od paní von der Leyenové. Co říci k této kritice? Byly to jen nálepky, nebo na tom něco je?

Paní von der Leyenová opět vstoupila do role, kterou jako předsedkyně Evropské komise nemá mít. Jako předsedkyně komise by se měla vyhýbat jakéhokoli zasahování do demokratického procesu v členských státech tím, že bude vyhrožovat, že pokud jedna ze stran vyhraje, Brusel jí začne dělat problémy. Takové bylo její současné poselství. Ukazuje to, že si Evropská komise osobuje roli, kterou jí členské státy nikdy nedaly. To na okraj k vaší otázce.

Nálepky v politice jsou běžné a otázkou je, co všechno má neofašismus znamenat, co si pod tím lidé představují. Bratři Itálie paní Meloniové je národně-konzervativní pravicová strana, to v každém případě. Ale že by to byla strana, která by ohrožovala demokracii, chtěla likvidovat své oponenty, což si obojí spojujeme s fašismem, tak k tomu nejsou nejen žádné důkazy, ale ani žádné náznaky. Vnímám to jako jeden z pokleslejších způsobů politického boje, kdy místo aby se vysvětlovalo, v čem se Meloniová podle nich mýlí, vytahují se hloupé nálepky, které voliče ani nezastraší. Dokonce bych řekl, že to může být kontraproduktivní, protože lidé jen vidí argumentační a politickou nouzi těchto kritiků, těch středových liberálů. Místo nalezení argumentů se uchylují k těmto jednoduchým, průhledným a hloupým útokům. 

Ptal jste se také na rozvrácení Evropy. Nevím, co si pod tím kdo představuje. Pokud je velký evropský plán v tom, že se bude odbourávat právo veta, což Němci, Francouzi a bruselská komise předpřipravují, tak tento plán to patrně rozvrátí, a je to jedině dobře. 

Kam bude vláda pod vedením Meloniové, se stranami Salviniho a Berlusconiho, směřovat?

V tom bych byl maximálně opatrný. Především nečekám žádnou revoluci nebo žádný zásadní a radikální obrat. Všechny ty strany už ve vládě byly, i samotná Meloniová má vládní zkušenost, byla ministryní v Berlusconiho vládě. Tito tří aktéři se dobře znají a znají je i Italové. Není to nějaký radikální obrat a myslím, že ti alarmisté, co varovali před bůhvíjakým nebezpečím, byli mimo a jejich varování planá. Toto jsou politici s vládní zkušeností, Itálie je velmi dobře zná. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysypeme koše v Senátu.“ SPD vysílá do Prahy policistu

9:46 „Vysypeme koše v Senátu.“ SPD vysílá do Prahy policistu

Brno, konkrétně volební obvod Brno-město, již tento víkend čekají doplňovací senátní volby po náhlém…