Ivan Vyskočil: Dovolili by si na Husáka tak jako na Zemana? „Volím Zemana, ale nikomu to neříkejte,“ špitl herec. Pavel Nový si nevidí do huby a Bára, koloběžka...

19.02.2018 4:41 | Zprávy

ROZHOVOR „Často jsou to vulgarity, které by si neměl nikdo vůči hlavě státu dovolit. Je to o to odpornější, že tito lidé jsou hrdinové, ‚když už se to může‘ a nic jim za to nehrozí. Chtěl bych vidět jejich statečnost v době Gustáva Husáka,“ říká na adresu těch, kteří urážejí prezidenta Zemana, herec Ivan Vyskočil. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil k demonstraci, která se má konat 25. února v Praze, řekl svůj názor na referendum ohledně EU a zmínil i kněze Halíka.

Ivan Vyskočil: Dovolili by si na Husáka tak jako na Zemana? „Volím Zemana, ale nikomu to neříkejte,“ špitl herec. Pavel Nový si nevidí do huby a Bára, koloběžka...
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman slaví vítězství ve volbách

Prezidentské volby, které doslova rozdělily národ, máme za sebou, ve společnosti to ale stále vře. Čím podle vás byly právě tyto volby tak důležité, že to rozdělilo nejen mnohé kamarády, ale třeba i členy jedné rodiny?

Moje milá a partnerka je z menšího města Kralovice, kousek od Plzně. Byli jsme tam zrovna minulou neděli a že by to tam nějak po těch volbách „vřelo“, jsem opravdu nezaznamenal. Myslím si, že jedině, kde to „vře“, je v pražských kavárnách. Mluvil jsem se svým kamarádem, a dokonce bývalým kolegou, který dnes pracuje ve Vinohradské nemocnici. Veškeré debaty se točí především kolem toho, zda mají dostatek krevních konzerv pro nemocné děti a dalších profesních témat. Pak následují témata všedního života. Byty, auta, děti, jak zlobí ve škole, zkrátka to, co všichni známe. Povolební „vření“ opravdu na přetřes nepřichází, prý ani náznakem.

Mimochodem, vy jste veřejně právě v ParlamentníchListech.cz podpořil Miloše Zemana. Jaká byla reakce okolí?

Dostal jsem pozvání na volební debatu do Rudolfina, kde polovina seděla na straně Miloše Zemana a druhá na straně protikandidáta. Viděl jsem v té druhé půlce několik svých hlavně kolegyň a zaznamenal nepřátelské pohledy, ale zatím jsem se s nějakým střetem nesetkal. Nepochybně bych nechtěl slyšet ty odsuzující řeči na Dabing street a v rekvizitárnách divadel, ale to už je taková česká a zejména herecká vlastnost. Z očí do očí vám to hned tak někdo neřekne.

Je pravda, že velká část umělců se semkla a podpořila Jiřího Drahoše. Někteří proti Miloši Zemanovi vystupovali dost tvrdě. Čím podle vás Jiří Drahoš právě umělce tak získal?

Ano velká část umělců se nechávala slyšet s podporou Jiřího Drahoše. Ale většina z nich, si myslím, nevěděla proč. Druhá část se přidala, protože se to takzvaně „nosí“. Krásná je Xaverova příhoda, jak po prvním kole u volební místnosti potkal nejmenovaného herce a ten mu špitl, že to tam hodil Zemanovi, a hned ho zapřísahal: „Ale prosím vás, nikomu to neříkejte!“ Já sám jsem hledal důvody té podpory a přes svoje úsilí jsem je nenacházel. Argument, že „bude společnost spojovat“? Jen jsem se nedozvěděl, jak to bude dělat? Psal jsem si s jedním kolegou, mám ho rád pro jeho herectví a veselou povahu, ale je to přímo zarytý antizemanovec. Jenže stále opakuje tu ubohou rétoriku ČT a některých novinářů. „Zeman rozděluje společnost!“
Tak zaprvé: Rozdělovat bude každý, kdo má nějaký názor! Nejhorší hráč, jak v politice, tak i na jevišti je ten, o němž řeknou lidi: „Jo, jo, ten nevadí.“ A zadruhé: Copak jiní nerozdělovali? Už z historie byl pro jedny Václav IV. opilec a Zikmund dobrý státník a pro druhé naopak. A je to tak dodneška. A T. G. Masaryk? Ten byl až po smrti „tatíček“. Předtím to byl nejen pan prezident, ale také židomil, kterému právě studenti, elita národa, házeli kameny do oken a žádali jeho naprosté vymizení z české společnosti. Eduard Beneš dodnes rozděluje národ v názoru, kterak měl postupovat po Mnichovu. A tak bych mohl pokračovat.
Další argument: „Byl by to slušný prezident.“ Můj soused byl vědec a vážený fyzik a byl to slušný člověk. Jistě inteligentní a dobře vypadal. Neviděl jsem ho nikdy močit u kandelábru a mluvil víceméně spisovně. Ale nevím, jestli by to v politice stačilo. Myslím si, že W. Churchill nebyl zvláště zdvořilý člověk a jeho bonmoty jsou dodnes známé, ale jako politik byl požehnáním pro celý svět.
Nejlépe se k celé té hysterii okolo voleb vyjádřil mladý pan Václav Klaus. Řekl toto: „Mnozí by volili třeba Rumburaka, jen aby to nebyl Zeman.“ A to je největší díl úspěchu pana Jiřího Drahoše. Protože ani já jsem se kromě až trapného okopávání kotníků Miloše Zemana a halasného propagování vlastní osoby žádný opravdový politický program od pana Drahoše nedozvěděl.
Pana Drahoše tímto nijak nechci snižovat. Je to jistě vzdělaný a sympatický pan vědec, ale myslím, že na funkci prezidenta to nestačí.
Ten příměr s tím Rumburakem sedí o to více, že kdyby to tak nebylo, spíše by voliči uvážlivě preferovali pana Fišera, nebo i Topolánka, kteří jsou přece jen v politice zběhlí. Ovšem panu Topolánkovi voliči poslali jasný vzkaz, aby se už do politiky necpal. Už nám to stačilo!

A co říkáte na různé slovní útoky a upozorňování na zdraví pana prezidenta?

Ty slovní útoky na pana prezidenta, to je něco až odporného. Často jsou to vulgarity, které by si neměl nikdo vůči hlavě státu dovolit. Je to o to odpornější, že tito lidé jsou hrdinové, „když už se to může“ a nic jim za to nehrozí. Chtěl bych vidět jejich statečnost v době Gustáva Husáka. Pan prezident Miloš Zeman má churavé nohy, ale hlavu mu mohou všichni jen závidět. A není první hlavou státu, která má zdravotní problémy. Prezident Roosevelt byl na vozíku a železným zdravím neoplýval ani Václav Havel. Ale výzva F. Feniče, aby kandidáti při debatách stáli, byla skutečně až za hranicemi zlomyslné, podpásové nechutnosti.

Na neděli 25. února se v Praze chystá demonstrace za svobodu a demokracii a svobodné podnikání. Myslíte si, že jsou demokracie, svoboda a svobodné podnikání v České republice opravdu ohroženy? A pokud ano, tak kým?

Ohrožení demokracie, svobody a svobodného podnikání. Další umělý strašák svolávající k mobilizaci. Nikdo sice neříká, jak a čím je to ohroženo, ale nevadí.
Je to asi tak, jako když jsem nedávno slyšel, že hnutí ANO má v úmyslu zavést pro důchodce a studenty vlaky zadarmo. Už jsem se zaradoval, jak si jako důchodce vyjedu vláčkem. Ale tu vystoupil pan Kupka z ODS a vysvětlil mě, blbečkovi a naivnímu důchodci, že je to jen další populistický tah hnutí ANO a další rafinovaná a skrytá předvolební kampaň. Navíc by to prý udělalo strašný zmatek v režijních jízdenkách. „Vyděsil jsem se!“ Než naletět na nějaký populismus a způsobit zmatek v režijních jízdenkách? Ne, ne, ne! Byla to pro mne stejně hrozná představa jako pro Švejka to známé Karlovo náměstí, kde na každém stromě je jeden voják bez disciplíny! To budu raději platit!!!
Opravdu si někteří politici myslí, že jsme úplně blbí a že už jsme zapomněli „umění“ socialistického tisku? Ten přece uměl zdůvodnit i nepodařený sexuální akt tvrzením, že pán byl měkký, ale pouze proto, aby netlačil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…