„Léto vrcholí, boj o zrno je v plném proudu a nikdo se neobtěžuje nás o tom obsáhle informovat. Doba se změnila. Ale něco zůstává neměnné. Tak se dnes pozastavím jen nad pár událostmi, které hýbají zprávami, anebo mně nervovou soustavou,“ říká na úvod dnešního rána Ivan Vyskočil a načíná hned první téma. Tím je německá kapitánka Racketeová, která i přes zákaz a blokádu s lodí plnou afrických migrantů přistála na konci června na italské Lampeduse.
Zločinec, nebo celebrita hodná úcty?
„Zločinec, nebo celebrita hodná úcty?“ pokládá řečnickou otázku v souvislosti s kapitánkou herec. A hned také odpovídá: „Já vím, že můj hlas je slabý, ale já říkám jednoznačně – zločinec!“ Následně vysvětluje: „Tak za prvé, už jsou vážné pochybnosti a patrně důkazy fundovaných institucí, jakým způsobem tyto lodě nabírají migranty. Ukazuje se, že nejde ani tak o záchrany životů, jako o pašeráctví. Jak si nabrala německá kapitánka Racketeová lidi, se asi s jistotou neví, nejspíše nějak podobně. Pak s nimi bloudila po moři tak dlouho, až se mohla vymlouvat na kritickou situaci a vynucovala si přístup do zakázaných italských přístavů,“ říká Ivan Vyskočil.
„Nechápu, když byla na moři tak dlouho, proč nezamířila do některého z francouzských přístavů, když jí teď Paříž uděluje čestné občanství. Tam by jí patrně vítali. Ale ne! Ona musela prorazit blokádu, ohrozit italské policisty a přistát v Itálii. Ale nikoliv z nouze. Chtěla především dokázat, že aktivismus, jehož je vyznavačkou, je nad všechny zákony a právo,“ kroutí hlavou.
K tomu podotýká: „Tak to už můžu jako ‚aktivista‘ jít do banky, jen tak beze zbraně, a prostě si tam vzít peníze. Ano, taková krádež, bude-li kryta aktivismem, bude asi zcela legální, chvályhodná a oceněná nejen pařížskými, ale všemi sluníčkáři celého světa. Ne, nezbláznil jsem se! Čin kapitánky je takové krádeži naprosto rovnocenný. Úplně stejně jako překonávání hranic bez pasu a dokladů. V takovém světě je přece už možné úplně všechno!“ krčí rameny oblíbený herec.
Winton, „Havel v sukních“ a český Redford
„Dokonce tu nepovedenou kapitánku nějaké vohráblo označilo za druhého sira Wintona. Vždyť říkám, že snad je možné už úplně všechno!“ žasne dále Ivan Vyskočil. „Celé tohle přirovnávání je taková asi česká specialita. Když jsme hráli divadlo s kolegou a kamarádem Honzou Kanyzou, tak jsme se vždy smáli, když o něm někde napsali ‚český Redford‘. Honza se zlobil a neměl to rád. A my jsme vždycky říkali: ‚To je blbost Honzo, oni vědí prd. Naopak Redford je americkej Kanyza‘!“ vzpomíná se smíchem.
A dodává. „Teď zase měli sluníčkáři a všichni nepříznivci prezidenta Zemana Vánoce, že prezidentka Čaputová jela tramvají. Mimochodem, taky nějaký krasoduch o ní napsal ‚Havel v sukních‘. Všichni ti nadšenci nějak pominuli, že s ní v té tramvaji určitě na dalších sedadlech jela nenápadně nápadná ochranka a reportéři. Každý soudný člověk ví, že doba, kdy mohl prezident Masaryk jezdit po Václaváku na koni, je bohužel nenávratně pryč.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora