Počet pozitivně testovaných na koronavirus, stejně jako počet úmrtí, stále roste. Jak aktuální situaci vnímáte a jak to vypadá konkrétně v nemocnici ve Strakonicích, kde jste ředitelem?
Ve strakonické nemocnici jsme původně začali přijímat covid-pozitivní pacienty s dechovými obtížemi na naše plicní oddělení, tedy na Oddělení tuberkulózy a respiračních onemocnění. Po jeho naplnění následovalo vyklizení jedné stanice chirurgie, pak neurologie. Od 29. 10. následuje vyklizení gynekologie. S tím souvisí útlum odkladné péče. K 28. říjnu máme 70 pozitivních pacientů, z toho 4 v nejtěžším stavu na ARO. Zhruba 30 vyléčených pacientů je už doma. Co se týče zaměstnanců – v izolaci je teď 40 zaměstnanců, v karanténě 9. Z toho jasně plynou starosti, složité obsazování směn… Naštěstí se nám hlásí i dobrovolníci z řad mediků i studentů a studentek zdravotnických škol.
Máte vy, jako lékař, obavy z tzv. „italského scénáře“?
Situace je jiná než na jaře. Nyní je české zdravotnictví více připraveno a lékaři už lépe znají typický průběh nákazy SARS-CoV-2. Ale hlavně – připravují se kapacity pro odsun pacientů z akutní péče, sociální ústavy celkem spolupracují a podle pandemického plánu jsou aktivovány náhradní prostory.
Jan Hamáček zhruba v půlce října řekl, že otevření škol bylo chybou, že se ukazuje, že školy byly silným zdrojem šíření. Nemáte pocit, že v tomto případě vláda tak trochu zaspala? Od hygieniků přece musela mít čísla, která jasně uvádějí, kde se nákaza šíří nejvíc, například tady na jihu Čech podle zpráv z hygieny počty případů související se školstvím rozhodně už v minulých týdnech zanedbatelné rozhodně nebyly...
Ne všechna opatření stávající vlády schvaluji a souhlasím s nimi. Všechno je o kompromisech. Zavřené školy přinášejí vzdělávací problémy, starosti s hlídáním dětí, absenci jejich rodičů v zaměstnání. Navíc, chránit je nutno opačné věkové spektrum občanů – seniory. Jihočeská hygiena pracuje a spolupracuje dobře, zřejmě se tedy školy měly zavřít dříve. Ale, víte jak je to s generálem po bitvě, ani já na to nemám úplně jasný názor. Byť se ten můj názor na covid-19 od jara ještě pořád vyvíjí.
Máme tady další opatření proti šíření koronaviru, např. zákaz nočního vycházení a uzavření obchodů v neděli. Budou mít právě tato nařízení, podle vás, nějaký smysl? Co by proti šíření viru opravdu pomohlo?
Všechna tato opatření směřují k tomu, abychom se vyhnuli totálnímu lockdownu. Ten by znamenal největší ránu pro ekonomiku, pořád se mu podvědomě bráníme. Jestliže se ovšem na jaře podařilo nástup epidemie poměrně přísnými opatřeními zploštit, měla by současná opatření pomoci i na podzim.
Nejvíc zřejmě pomůže kvalitní očkování. Samozřejmě důkladně odzkoušenou, přísně ověřenou bezpečnou vakcínou. Bude úlohou veřejného zdravotnictví přesvědčit naše občany k vakcinaci. Překonat odpor tradičních českých odpíračů bude složité, ovšem pro komunální imunitu bude nutná zřejmě až 70% proočkovanost!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora