Jak se z ruské ropy udělá dražší „neruská“? Je to trik. Odhaleno znalcem. Plaťte, čeští řidiči

19.06.2022 0:01 | Komentář

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Ropa ze Saúdské Arábie se smíchá s ruskou v poměru 51:49 a společnosti už ji nemusí vykazovat jako ruskou,“ říká ekonom a hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda k tomu, jak firmy využívají situace a zvyšují si zisky. Vládě doporučil především systémové kroky včetně dlouhodobých kontraktů s Ruskem, dočasné vyvázání se ze systému emisních povolenek a zrušení prodeje energií přes burzu. Pro ParlamentníListy.cz také popsal, jak majitelé benzinových stanic využívají daňové změny ke svému prospěchu.

Jak se z ruské ropy udělá dražší „neruská“? Je to trik. Odhaleno znalcem. Plaťte, čeští řidiči
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Už minule Kovanda pro ParlamentníListy.cz předeslal, že by Češi sami měli začít dělat kroky, aby se s rostoucí inflací utkali. Ještě jsme prý nedošli k tomu nejhoršímu. Po dvou měsících konstatoval, že se situace zhoršila ještě více. „Je třeba aktivnější zapojení vlády, ale ona čeká, že tu situaci vysedí a neangažuje se. Lidé jsou den ode dne naštvanější i proto, že vláda není schopna dobře komunikovat příčinu problémů a vlastně není schopna činit systémové kroky. Tady je celá řada podivností, které občany oprávněně štvou. Nelze o celé situaci říci, že je válka a za všechno může Putin,“ řekl ekonom s tím, že válka je jednou z příčin, ale už před ní byly zřetelné inflační tlaky.

„Dokonce i Evropská centrální banka varovala před takzvanou greenflation, neboli zelenou inflací. Když budeme přecházet na zelené zdroje energie, které jsou méně stabilní než zdroje fosilní, tak co je méně stabilní, je i dražší. Zdraží to vše, co se vyrábí a inflace se zvedá. To je inflační tlak,“ vysvětlil Kovanda. Upozornil však, že jsou tu i další věci, které jsou velmi podivné: „Vezměme si například, že Česká republika kupuje prakticky veškerý plyn na německé burze – tedy na její pobočce v Praze. Nakupuje tam plyn ruský a kupuje ho i s německou přirážkou – proč tomu tak je? Dokud byly ceny přiměřené, tak to nebyl problémy, ale nyní je třeba to zásadně změnit a pracovat na tom už nyní. A říkat občanům, co v tomto směru děláme,“ sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Lukáš Kovanda.

Kovanda: Zvažme dlouhodobé a levné kontrakty s Ruskem

Vládě by proto doporučil ke zvážení dlouhodobé kontrakty přímo s Ruskem, jakkoliv to může být zvláštní. „Pokud jsme chtěli jednat morálně, měli jsme dost času, abychom se mohli odpojit. Navíc stejně ruský plyn využíváme, takže využívat ho s německou přirážkou a hrát si, že je z Německa, když je to stejně plyn ruský… to ho můžeme kupovat přímo a bez přirážky,“ vysvětlil analytik a stejně to vidí i s elektrickou energií. Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny, ale prodává ji na německé burze a zpátky ji pro své občany kupuje násobně dráž.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uhelné elektrárny u nás končí, hrozí blackout. Sebevražedný Green Deal a konec EU říše. Temné úvahy o energetice

21:30 Uhelné elektrárny u nás končí, hrozí blackout. Sebevražedný Green Deal a konec EU říše. Temné úvahy o energetice

„Unie je na tom jako antický král Lýdie Kroisos, který se ptal v Delfách, zda má napadnout Persii. O…