S jakými pocity sledujete dění kolem České televize v poslední době? Nejdříve to byl boj o obsazení uvolněných postů v Radě ČT, teď se mluví o podobě některých pořadů…
Je dobře, že se o této instituci mluví. Skoro třicet let v její radě zasedali lidé, kteří se kamarádili s managementem a kryli ho, místo aby ho kontrolovali. Nyní se veřejnost konečně začíná zajímat o to, co se za její peníze na Kavčích horách tropí.
Je správné, aby politici, komentátoři či radní ČT vůbec diskusi ohledně obsahu a programu veřejnoprávní televize vedli? Není už toto zasahování do její nezávislosti?
Pojem „nezávislost“ je nesmyslný. Vysílání České televize nikdy nemůže být nezávislé, to bychom ji museli celou darovat jejím zaměstnancům. Od čeho máme politiky? Aby se starali o veřejné instituce. Stát Českou televizi zřídil zákonem, stát jí věnoval majetek, kmitočty, zařídil financování z veřejných zdrojů a uložil jí úkoly. Proč by se zrovna o tuto veřejnou instituci neměl zajímat? Jestli se někdo bojí veřejné diskuse, tak nemá čisté svědomí.
Po čase veřejně vystoupil Václav Moravec a v rámci skoro hodinu a půl dlouhého rozhovoru pro podcast Deníku N kritizoval mnohé politiky i další lidi. O exprezidentu Klausovi řekl, že „kňoural“, pustil se do některých poslanců i moderátorů. Nenahrává pan Moravec další vyostřené kritice vůči sobě? Anebo naopak, a je správně, že nemlčí a začal televizi coby její významná tvář bránit?
Tento pan moderátor má na své názory právo. Jen by člověk s takto konkrétními politickými postoji, kdy někomu zjevně fandí a jiného zjevně odmítá, neměl mít faktický monopol na názorový pořad.
Václav Moravec se ostře pustil do člena Rady Xavera Veselého, de facto zpochybnil jeho moderátorské schopnosti a do Českého rozhlasu se prý dostal jen díky mocným známým a rozhovorům s prezidentem. Xaver je podle něho „průměrný a zapadá do společnosti buranů“. Jak na tento spor nahlížet?
Kontrolovaný se vzteká na toho, kdo jej chce oprávněně kontrolovat.
Lze při obraně nezávislosti České televize sáhnout i k takto hrubším výrazům? Lidé, kteří podle svých slov televizi hájí před jejími „vrahy“, často paradoxně útočí na jiné za to, jak se o ČT vyjadřují…
Osobní tón debatě o České televizi škodí. Zakrývá to podstatu problému: tato televize je politickým hráčem místo toho, aby politické dění pozorovala.
Co se týče Otázek Václava Moravce, tam se od počátku debata ze strany kritiků vede směrem, že pořad tu je už příliš dlouho, klesá sledovanost, je za zenitem a měla by se řešit nějaká inovace. Moravec naopak kontruje tím, že opak je pravdou, protože třeba v BBC čím je moderátor starší, tím je zkušenější, moudřejší a pořad má vyšší váhu. Co myslíte?
Někdo je s vyšším věkem moudřejší, jiný zase s věkem blbne. Věk sám o sobě není zárukou ničeho.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka