Jan Hamáček dostal další ránu z vlastní strany. Tentokrát od známého právníka. A zde je důvod

15.10.2018 18:10 | Zprávy

Česká strana sociálně demokratická se ocitá na hraně voličského nezájmu. Zítra se má v Praze sejít platforma Zachraňme ČSSD, která se snaží o změnu kurzu, nastoleného současným předsedou strany Janem Hamáčkem. Sám Hamáček oznámil, že své spolustraníky na setkání navštíví. Jeden ze signatářů platformy Zachraňme ČSSD, docent Zdeněk Koudelka, poskytl ParlamentnímListům.cz rozhovor o tom, co by debata mohla přinést a jak vidí budoucnost sociální demokracie. Jana Hamáčka následující řádky nepotěší.

Jan Hamáček dostal další ránu z vlastní strany. Tentokrát od známého právníka. A zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Předseda strany Jan Hamáček v rozhovoru pro Novinky.cz říká, že jeho chybou bylo to, že byl příliš měkký, vůči svým názorovým oponentům v rámci strany se nyní chystá přitvrdit. Chystá se s tím začít hned v úterý, kdy do Prahy zavítá vedení platformy Zachraňme ČSSD v čele s Jiřím Zimolou a někdejším hejtmanem Michalem Haškem. Jak Hamáčkova slova vnímáte?

Je to snaha zbavit se odpovědnosti za volební prohru, horší volební prohru, než byla v roce 2017. Hamáček by měl zpytovat vlastní svědomí. Například za hloupou aféru s návrhem na jmenování ministra zahraničí M. Pocheho může on. Jestliže každý žák občanské nauky na základní škole ví, že ministry jmenuje prezident a bez jeho podpisu se nikdo ministrem nestane, není možné navrhnout kandidát, o kterém je jasné, že jej prezident nejmenuje. Předseda strany musí konzultovat návrh na ministra s prezidentem, protože je to ústavní pravomoc prezidenta, jinak bude s prezidentem vést válku. Ve válce Zeman versus Hamáček je jasné, že zvítězí prezident republiky. Kauza Poche je symbolem špatného a vleklého politického rozhodnutí.

|Lidé z platformy Zachraňme ČSSD přitom v komunálních volbách slavili úspěchy, snad i straně navzdory. „Stanislav Mrvka v Jindřichově Hradci, Karel Goldemund ve Vyškově či Jan Grois ve Znojmě, tam dokázali získat mezi 20-30% hlasů voličů, Jiří Zimola s kandidátkou ČSSD v Nové Bystřici získal přes 50%,“ zmínil některé Michal Hašek na svém Facebooku. Nesvědčí to o tom, že mají členové tohoto názorového proudu mezi lidmi větší ohlas než dnešní vedení strany?

Určitě to svědčí o tom, že mají podporu v místech, kde žijí.

Co říkáte na výsledek senátních voleb? Uspěl jediný kandidát ČSSD – starosta Bohumína Petr Vícha. Jeho kampaň přitom byla poměrně specifická, neměl ani letáčky ve stranických barvách, odlišoval se. Navíc silně brojí proti tomu, aby ČSSD účinkovala ve vládě s ANO.

Sociální demokracie na jaře 2018 nezvolila vedení, které by voliče přesvědčilo, že nastoupil obrat v politice strany. Aféra Poche, ale i přístup předsedy Hamáčka k Maďarsku vedly k tomu, že voliči vnímají stranu jako pokračování Sobotkovy sociální demokracie bez Sobotky. Takovou sociální demokracii potřebuje 6 % voličů, ale ne dřívějších 30 %.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…