Jednání o důvěře bylo bouřlivé, před Sněmovnou se demonstrovalo, Andreje Babiše rozčililo, že po něm lidé házeli předměty, mířit na něj měla i plastová láhev. Miroslav Kalousek pak ve Sněmovně premiéra osočil, že se bojí lidí s jinými názory: „Kňouráte, křivě přísaháte na zdraví svých dětí, podvádíte a kňučíte. Česká republika si zaslouží předsedu vlády, který s sebou nese název chlap. To vy nejste,“ prohlásil. Premiér se ptal, „kolik má promile ožrala Kalousek“, a označil expředsedu TOP 09 za zloděje. Kalousek to chce řešit žalobou. Co všechno tohle říká o atmosféře v České republice? Co udělat pro to, aby se situace uklidnila?
Začnu ze široka. Vím z vlastní zkušenosti, že dnes slečny z gymnázia používají v běžném hovoru výrazy, které za mého mládí padaly spíš mezi chlapy v hospodách čtvrté cenové skupiny. Vulgarizace projevu postupuje celou naší společností a pan prezident určitě tento proces nebrzdí. Používání osobních invektiv, vulgarismů a urážek ve vypjatém politickém diskursu proto nepovažuji za překvapující, i když se mi ani trochu nelíbí. Kromě toho tato příhoda svědčí o vyhroceném nepřátelství mezi Miroslavem Kalouskem a Andrejem Babišem. Obavám se, že trend vulgarizace ani vztah těchto dvou pánů nelze změnit.
Jsou na takové chování čeští voliči už zvyklí?
Ano, jsou zvyklí, i když hranice se stále posouvají. Na druhé straně je potřeba říci, že zatímco v českém Parlamentu létají drsná slova, v některých jiných zákonodárných sborech jsou to i facky nebo rány pěstí. Část občanů je tím znechucená, ale jsou i takoví, kteří se baví. Konec konců to volební účast nijak neovlivňuje a také vliv na stranické preference je, zdá se, minimální.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová