Jak hodnotíte dění na Blízkém východě? Došlo k zabití generála Kásima Sulejmáního, ale i dalších lidí při útoku Spojených států v Bagdádu, obě strany vytipovávají možné cíle a útokům čelily i americké vojenské základny… A jak moc je podle vás tento konflikt důsledkem americké politiky na tamním území?
Celý vývoj v regionu je mimo jiné důsledkem invaze do Iráku. Já tu ale z toho, co se odehrálo, vidím jedno velké poučení. Totiž zabití generála Sulejmáního bylo zabití člověka, který určitě a nepochybně stál za organizovanými, plánovanými útoky proti Američanům, proti státu Izrael a zároveň ten člověk velel silám, které nebyly spojeny jen s Íránem, ale byly to legalizované síly, které operovaly na území jiných států, ať už na území Iráku, Sýrie, Libanonu a podobně. Proč to říkám? Protože po zabití druhého nejmocnějšího muže Íránu je zajímavá i reakce Íránu – Írán řekl, že pomsta bude okamžitá, a pomsta byla taková, že zasáhli cíle na území Iráku, tedy Bagdádu a dopředu před útokem varovali. Podle mne záměrně, aby nedošlo ke ztrátám na životech, aby nikdo nebyl zraněn, a tím je řečeno, aby nebyl důvod na vypovězení války Íránu. Protože Írán nechce válku se Spojenými státy, to by dopadlo špatně, a jsem přesvědčen, že ani Spojené státy nechtějí válku s Íránem.
Ale to ještě neznamená, že radikalizované síly, které takzvaně nemají nic společného se státní mocí Íránu nebo nějakým jiným státem, neodvedou nějakou teroristickou akci proti nějakému symbolu, nějakému představiteli, generálovi… To představuje moc z druhé strany. To znamená, že to, co se odehrálo, není uzavření příběhu, ale pouze součást scénáře. Ten scénář je jasný. Nevyvolat důvod konfliktu mezi dvěma státy. O to jde.
Obstojí tedy podle vás argumentace, za čím vším Sulejmání stál, před faktem, že byl proveden útok na území cizího státu na delegaci jinou mocností?
To nemá s mezinárodním právem samozřejmě společného vůbec nic. Nejde ani o právo na sebeobranu. To je válka. Válka světa a v této válce si nemůžeme číst poučky, které vyplývají z mezinárodních konvencí a úmluv, protože tady neobstojí nic. Bylo to zabití, útok na území suverénního státu Iráku proti představiteli suverénního státu Íránu, který byl na návštěvě v Iráku, to právně neobstojí. Ale nemá smysl se bavit o právu, protože zde jde o válku světa, o vojenský a politický konflikt, tady se poučky nedají aplikovat.
Co podle vás bylo cílem amerického prezidenta Donalda Trumpa? Co mohly Spojené státy získat? Konflikt je vyhrocený, odplata a pomsta může nakonec zasáhnout nevinné lidi. Co bylo záměrem? Ať už peníze, moc, udržení konfliktu, stažení vojáků, nebo cokoliv, o čem se spekuluje…
Nemohu vědět, co se odehrává přímo v hlavě Donalda Trumpa. Určitě vidím, že mu jde především o to, aby vyhrál příští prezidentské volby, protože chce průměrnému Američanovi předvést, že je muž razantních, jednoznačných kroků, a to kroků silných. A říká: V dějinách Spojených států, když byl někdo zločinec, tak jsme ho jednoznačně zastavili a často i se zbraní v ruce. Tak jsem to udělal i nyní já, protože jsem typický Američan, Amerika na prvním místě. Všimněme si, že například Rusko je v tomto velmi zdrženlivé, ani nic oficiálně neprohlašuje, protože chce udržet vazby a kontakty jak k Turecku, tak Íránu, aby se řešil problém v Sýrii kolem Asada. To znamená, že Rusko vede dlouhodobou strategii a Spojené státy americké určitě také sledují dlouhodobý zájem, ale nyní je velmi silný akcent předvolební.
Jak vnímáte vytipování oněch 52 cílů Američany, které by případně mohli zasáhnout? Mezi nimi se nacházejí kulturní památky staré Persie, které znamenají historii celého lidstva. Bere si tím Donald Trump toto dědictví jako rukojmí, jak už jsem také slyšela? Nebo se jedná pouze o ukazování síly, kdy se říká: My vám to také můžeme zničit? Nebo to myslí vážně a je to v pořádku?
V pořádku to samozřejmě není, protože oznamovat, že budu střílet na kulturní památky, je opravdu v rozporu s mezinárodním právem i s ochrannou kulturního dědictví, které je všeobecné a univerzální. Nejedná se pouze o kulturní dědictví Íránu, ale celého lidstva. To možné není, nicméně spíše jde o životy lidí než o kulturní památky a jsou to silné projevy Donalda Trumpa, který říká: Mě nezastavíte a já půjdu dál. Ale čtu to tak, že Írán ani Spojené státy neudělají nic, aby mezi nimi vznikla regulérní válka. Čtu to jako silná prohlášení a uvidíme, jaký bude vývoj a co se bude dít dál. My nevíme, zda někde proběhne nějaký útok a vůči komu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová