Jde o ropu. Plyn. Čínu. Zásah USA u Jemenu: odhalena skrytá fakta
23.01.2024 11:36 | Rozhovor
„Divocí“ Húsíové ohrožují lodě Spojených států, které přijely na pomoc Izraeli? Situace je složitější. Alespoň dle znalce regionu a experta Petra Markvarta. „Skutečným důvodem je však rozšíření sdružení zemí BRICS o Írán, Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii, Egypt a Etiopii. Všech pět nových členů se totiž nachází v této oblasti, a vhodně umístěné vojenské síly od Suezského průplavu přes Africký roh až po Perský záliv mohou tedy vynucovat určitý způsob jednání nebo naopak jinému bránit. Spojené státy mají v tuto chvíli v oblasti na pozemních vojenských základnách i na palubách námořních svazů zhruba 65 tisíc příslušníků ozbrojených sil, přes stovku nejmodernějších bojových a průzkumných letounů, bojové drony i invazní síly,“ sdělil Markvart Parlamentnímlistům.cz.
reklama
Světoví komentátoři a internetoví glosátoři se učí vyslovovat slovo Húsíové a ponořují se do základů historie Jemenu. Kde jsou historické kořeny toho, že právě tento národ nyní vstupuje do televizních zpravodajství jako ten, kdo napadá západní lodě a způsobuje katastrofu námořní dopravě?
Ty moderní termíny pro jakési náhle se objevivší entity, které vyhlásí válku „zkaženému Západu“, jsou velmi povrchní a nepřesné pojmy, které mají rychle asociovat tento termín s určitým typem problému. Takto fungovaly a fugují pojmy „al-Kájda“ nebo „Boko Haram“, ztotožňované zpravidla s protizápadními a protikřesťanskými násilnostmi, zatímco termín „Húsíové“ se pomalu zavádí pro ohrožení námořní přepravy mezi Arabským a Středozemním mořem. Svět si v březnu 2021 vyzkoušel, co přineslo záhadné týdenní zablokování Suezského kanálu pro globlální logistiku, takže se dnes nikdo nediví, proč náhle platíme rejdařům a speditérům trojnásobky běžných sazeb za dopravu zboží. A tak se náboženská skupina zájedovců, odnože ší'itského islámu nejprve stala prostřednictvím médií skupinou teroristickou, poté spřeženci Íránu v oblasti a nakonec i překážkou globálního obchodu.
Houthi (či v české transkripci Húsí) je přitom jméno rodiny čtyř bojovných bratří, které se postupně přeneslo na jeden z jemenských klanů kmene Banu Hamdán starobylé kmenové konfederace Kahlán, která tvořila páteř bájného království Sába, rozkládajícího se zhruba na území dnešního severního Jemenu. A tito Sabejci, původně polyteističtí vyznavači Slunce, Měsíce a hvězd jsou tedy genetickými předchůdci dnešních Severojemenců. V antickém světě byla tato země známá jako „Arabia Felix“, neboli „šťastná Arábie“, zdroj myrhy, kadidla, vanilky a pižma.
I po velkém schismatu, kdy se vyznavači islámu definitivně rozdělili na sunnity a ší’ity, koncem sedmého a v osmém století zuřily stále boje o nadvládu mezi chalífátem, v té době ovládaným Umajjovci, vládnoucími z Damašku a imámátem, vedeným potomky Alího v Karbale, Kúfě či Medíně. Mladší syn čtvrtého imáma Zajd ibn Alí ibn Husejn v roce 740 rozpoutal proti vládě Umájjovců rozsáhlé povstání, které bylo potlačeno a Zajd zabit. Jeho následovníci, kteří ho považují za pátého imáma (namísto jeho bratra Mohammada ibn Alí al-Baqír), jsou pokládáni za větev ší’itského islámu, která je nejbližší vůči sunnitům, vytvořili v horách severního Jemenu kolem roku 893 zájedovský stát. Zájedovci jsou nábožensky nejblíže Ibáditům v Ománu nebo hanífovské škole sunnitského islámu, převažující v Turecku, Sýrii, Iráku, Libanonu a Jordánsku, na rozdíl od hanbalovské školy, převažující v Saúdské Arábii, Emirátech, Kuvajtu a Kataru.
Na rozdíl od íránských ší’itů, kteří jsou následovníci dvanácti imámů, uznávají zájedovci pouze první čtyři a pátého Zajda. V tomto i v mnoha dalších ohledech, se od íránského pojetí islámu i teokratického státu velmi liší, a proto jejich účelové líčení, jako spojenců a spřeženců Íránu, je holý nesmysl. Írán se sice v období boje o dominanci v oblasti středního východu se Saúdskou Arábií stavěl do role ochránce zájmů všech ší’itů, ale tento argument je v rámci nové geopolitické spolupráce mezi zeměmi oblasti považován za stále méně významný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
Nenávist ke kazisvětským Američanům je veliká,
pedros491
, 23.01.2024 13:50:06
nejen u Arabů ale kromě vlastizrádných vazalských politiků i u většiny občanů Únie kterým významně klesá diky Američanům životní úroveň. Američani rozvrátili prosperitu zemí Evropské únie hlaně když zničili plynovod NS2 a nutili své vazaly k vyhlašování sankcí proti Rusku které sami nedodržují. Bez levných Ruských energií už žádná prosperita nebude jen dluhy krachy podniků a občanská bída. Aby to neskončilo jadernou válkou tak je třeba aby občani všech NATOvských zemí žádali rozpuštění NATO které je Američany prokazatelně zneužíváno.