Marie Benešová nahradí Jana Kněžínka na pozici ministra spravedlnosti. Lze v tomto kroku spatřovat snahu Andreje Babiše a Miloše Zemana ovládnout justici? Marie Benešová rovněž působí coby poradkyně Miloše Zemana.
Z Jana Kněžínka jsem měl loni mnohem větší obavy, protože nikdo netušil, co je zač, to u Marie Benešové nehrozí. Oba však spojuje jiná věc: jsou výrazem personální krize hnutí ANO, které ani napotřetí nebylo schopno nalézt nového ministra spravedlnosti ve vlastních řadách – ani Kněžínek, ani Benešová není vyloženě Babišův člověk, naopak Marie Benešová je snad odjakživa člověkem Miloše Zemana. Takže mne by mnohem více zajímalo, zda Kněžínek podal demisi proto, aby mohla přijít Marie Benešová, nebo Marie Benešová opravdu přichází jen proto, že odchází Kněžínek? Co když Kněžínek opravdu chtěl odejít sám, třeba proto, že na funkci ministra není stavěný, nebo proto, že tušil, že se dostává do fáze, kdy si to jako ministr spravedlnosti bude muset s Babišem rozházet?
A především by mne zajímalo, kdo vlastně připadl na myšlenku, že by ministryní mohla být Marie Benešová, zda prezident, či premiér, a co tím v tom, či onom případě sledoval. Protože dnes jsou sice spojenci, ale to zítra nemusí být pravda, a protože jsou to oba hráči, nutně musejí i s takovou možností počítat a připravovat se na ni. A Marie Benešová na mne jednoznačně působí jako Zemanův trojský kůň v Babišově hlavním stanu.
A považujete tedy za oprávněné námitky kritiků, podle kterých je dosazení Benešové na tento post podlomením demokracie?
Předpokládám, že máte na mysli podlomení demokracie prostřednictvím podlomení nezávislosti justice, chápu vás správně?
Především nechápu, proč by Marie Benešová, kamarádka Miloše Zemana a bojovnice proti justiční mafii, měla jít na ruku Andreji Babišovi? Ale dejme tomu…
Pokud budete chápat justici jako synonymum pro moc soudní, pak bude zahrnovat pouze a jedině soudce. Moc soudní je od moci výkonné oddělena a ministryně jakožto představitelka moci výkonné na ni nemá žádné páky. Pokud by měla justici ovládnout, pak by jí to soudci museli sami umožnit. A pokud by tak učinili, pak by problém nebyl v ministryni, ale v nich: právě proto jsou nezávislí, právě proto jsou neodvolatelní, právě proto mají své funkce až do důchodového věku, právě proto mají vysoké platy, aby mohli různým formám exekutivního nátlaku odolávat. Nechat přesvědčit se smějí jen zákonem a dobrou argumentací. Ale opravdu nic je nenutí jít exekutivě tzv. na ruku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs