Jen se podívejte, co tam napsali. Tomáš Vyoral si vzal na paškál Fialův deštník. Není to pěkné

13.05.2022 14:44 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Deštník připravený vládou pro občany nepomůže, jedná se jen o alibi pro vládu, míní komentátor. A vyvrací hned první větu, která přisuzuje inflaci Babišovi a útoku na Ukrajinu. Příchod Romů z Ukrajiny pak podle něj otevřel oči i těm, kdo doposud otevírali svou náruč. Pár slov ztratil také k tomu, jaká je situace v USA.

Jen se podívejte, co tam napsali. Tomáš Vyoral si vzal na paškál Fialův deštník. Není to pěkné
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Fialova vláda nabídla seniorům, rodinám s dětmi a dalším „deštník proti drahotě“. Pomůže tento údajně stomiliardový deštník v ekonomické průtrži mračen, která se podle všeho chystá? Nebo si jen vláda tvoří další mediální alibi, že „něco“ dělá?

Odpověděl jste za mě. Vláda si tvoří alibi a na oko dělá, že něco dělá. Populistické gesto liberálně socialistické vlády, která se zve pravicovou, nebo středopravicovou nebo jak. Nic víc, nic míň. Je nad slunce jasné, že vzhledem k raketovému nárůstu cen, ať už pohonných hmot nebo energií, což se z logiky věci projeví ve všem ostatním, nemá jejich oslavovaný deštník pro občany v zásadě většího významu. Nutno dodat, že na onom růstu cen má současná vláda, která vyměnila koronavirovou rozpočtovou likvidaci za ukrajinskou, svůj podíl. Mimochodem doporučuji se podívat na dezinformaci, manipulaci – nebo jak chcete – napsanou hned na úvodní stránce onoho webu deštníku: „Dobře chápeme, že obrovský nárůst cen, který je do velké míry způsoben zadlužováním státu předchozí vládou a ruským útokem na Ukrajinu…“ píše vláda. Tedy za zadlužení dle nich může přechozí vláda a ruský útok. Ačkoliv z logiky věci za zadlužování může předchozí vláda pod rouškou či důsledkem koronaviru, jakožto současná pod rouškou či důsledkem nekontrolované a bezbřehé pomoci Ukrajině. Jakkoliv je pomáhat lidské, tak všechno musí mít své meze a v první řadě má každá vláda hájit zájmy vlastních občanů – nikoliv jiných. Opakuji: na prvním místě. Mám totiž takový pocit, a co slýchám kolem sebe, tak nejsem zdaleka jediný, že „deštník proti drahotě“ je u nás zaváděn hlavně pro někoho jiného.

Po dlouhých dohadech se guvernérem ČNB stal dřívější člen bankovní rady Aleš Michl. Jedná se ze strany prezidenta Zemana o dobré rozhodnutí? A svědčí o něčem fakt, že nejvíce se do Michla pustila TOP 09?

Pana Michla, jeho názory a postoje úplně neznám, takže nemůžu zasvěceně hodnotit. Nicméně když vidím, že jde o člověka spojeného s think tankem Aspen Institute, který považuji za pátou kolonu konající v zájmu nikoliv ČR, když vidím, že se Michl mihl na London School of Economics and Political Science, tak mám pádné důvody mít obavy, že jde o dalšího figuranta, který bude konat v zájmu nikoliv nás a naší republiky.

Česko nahradilo Rusko v Radě OSN pro lidská práva. Stoupá tím mezinárodní kredit České republiky? Nebo jsme prostě byli ve správnou chvíli na správném místě s tou „správnou vládou“? A má zvolení do této instituce nějaký praktický význam pro Čechy?

Mám pocit, že zvolení ČR do Rady OSN pro lidská práva má podobnou úlohu jako zvolení kariérního komunisty, což o sobě sám přiznal, Petra Pavla do vedení NATO. Jde buď o odměnu za přičinlivé plnění zadání, nebo o závazek pro budoucí plnění. A obojí je pro české občany spíše špatným než dobrým znamením.

Jako horký brambor si teď vláda, kraje a města přehazují romské uprchlíky, údajně z Ukrajiny. V Praze kvůli nim má dokonce vzniknout stanové městečko a někteří lidé už si stěžují, že s „bílými“ Ukrajinci se zachází jinak. Je česká vláda rasistická nebo naopak tuší, že stejný přístup by vedl ke zneužívání pomoci uprchlíkům?

Co si budeme povídat, zneužívání pomoci uprchlíkům probíhá tak jako tak. Zaprvé se všemi by měla česká vláda zacházet stejně striktně. Zadruhé že pak máme a nejen my značné zkušenosti s jistou majoritou jisté minority – samozřejmě ne se všemi, neboť nelze všechny lidi házet do jednoho pytle – je věc druhá. A tady zřejmě začínají blikat kontrolky i těm, kteří doposud s úsměvem na tváři otvírali náruče – často však jen díky penězům nás daňových poplatníků, kterých se jako obvykle nikdo na nic neptal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…