Jak důležité jsou podle vás kraje a krajské samosprávy pro zajištění potřeb občanů?
Domnívám se, že si v dnešní době ještě mnoho občanů neuvědomuje, jak velký význam mají kraje a krajské samosprávy pro chod společnosti. Kraje po svém opětovném ustavení v roce 2000 zodpovídají za výkon státní správy a zastupitelstvo kraje řeší úkoly a kompetence samosprávy. Krajský úřad převzal zodpovědnost a za zajištění sociálních a zdravotních služeb, je zřizovatelem celého komplexu okresních nemocnic, které řídí prostřednictvím holdingové společnosti.
Kraj spravuje a provádí údržbu silnic 2. a 3. třídy, zodpovídá za dopravní obslužnost do každé obce v kraji prostřednictvím autobusové i železniční dopravy. Mimořádné jsou i úkoly jako zřizovatele středního a učňovského školství. Krajské zastupitelstvo má i velký význam například pro grantovou politiku, pro sport a aktivity mládeže, podporu obecních projektů, rozvoje obcí či podporu spolkové činnosti. Významné je i jeho postavení v územním plánování jako vyššího územního celku při sjednocování územních plánů měst a obcí.
Kraje jsou „mezi“komunální politikou, která řeší místní problémy a velkou celostátní politikou. Co by měly přinášet obcím (jak by měly spolupracovat s obecními či městskými samosprávami) a co naopak celostátní politice?
Krajská samospráva představovaná krajským zastupitelstvem má velkou možnost hájit zájmy obcí a měst v našem kraji mimo jiné i prostřednictvím Asociace krajů, Sdružení místních samospráv, Svazu měst a obcí a spolu s nimi vyvíjet tlak na vládu či Parlament v zájmu našeho kraje a jeho občanů. Často se setkáváme s tím, že lidé krajskou úroveň samosprávy tolik nevnímají, na rozdíl třeba od politiky komunální anebo té, jež probíhá na celostátní úrovni (vláda, Parlament, Senát). Musíme ale zdůraznit, že jednotlivé kraje vyčleňují stamiliony korun na výstavbu obecních komunikací, další miliony pak míří do výstavby a provozu domovů seniorů, do cestovního ruchu, knihoven i do spolkového a kulturního života. Takže vidíme, že obce skrze kraje mohou získat mnoho potřebného. A musím dodat, že takto získávají i peníze na výstavbu škol a školek anebo na sportovní činnost.
Nemluvě o tom, že kraje mohou výrazně pomoci dopravní obslužnosti, která umožní občanům dostat se do práce, do škol, k lékaři. Je načase, abychom v Jihočeském kraji po mnoha letech ukončili přípravu a zavedli opravdu funkční integrovaný dopravní systém. V jiných krajích už občané mohou cestovat napříč celým krajem na jednu jízdenku kombinovaně vlakem, autobusem a někde i MHD. Toto mi v jižních Čechách stále chybí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo