Pane ministře, co děláte obvykle v sobotu o půlnoci?
Myslím, že je velice pravděpodobné, že o tomto čase dokonce už spím.
Nyní k mnohem závažnějšímu tématu. Co říkáte dramatu, který se momentálně odehrává na Krymu?
Ze strany Ruska jde o agresi, která je v rozporu s mezinárodním právem. Od krymského parlamentu jde o postup v rozporu s ukrajinskou ústavou. Neboť nikdo na mezinárodní scéně nezpochybňuje, že Krym je součástí Ukrajiny.
Dokonce jsem v pátek zaznamenal zprávu, že předseda krymského parlamentu na návštěvě v Moskvě prohlásil, že by se k Rusku měla připojit celá Ukrajina. Pokud je to pravda, jedná se zjevně o hodně přestřelený výrok a je to nesmysl...
Nesmysly nemá cenu komentovat.
Nicméně nedá se vyloučit tato možnost u východních spíše ruskojazyčných oblastí Ukrajiny?
Nezaznamenal jsem, že by na východě Ukrajiny byla nějaká příliš velká touha připojovat se k Rusku. Takže si nemyslím, že je to reálné. Doufám – i když teď si tím jist nemůže být vůbec nikdo – že Rusko se nebude snažit vojensky tuto část Ukrajiny anektovat.
Může Evropská unie nějak přispět k zachování územní celistvosti Ukrajiny?
Musí udržet jednoznačný postoj. A ten jednoznačný je, jak vyplynulo ze čtvrtečního summitu EU. Pokud se do dvou týdnů situace nějak nevyřeší, dá se očekávat přitvrzení sankcí vůči Rusku.
Bývalý prezident Václav Klaus prohlásil, že k dramatické situaci na Ukrajině přispěly i Evropská unie a USA svojí podporou kyjevských demonstrantů, a že ruský prezident Putin se chová racionálně. Co vy si myslíte o těchto výrocích?
Racionálně se ze svého pohledu může chovat i někdo, kdo vykrade banku. S Václavem Klausem jsem nikdy příliš nesouhlasil, on byl vždycky příliš racionální ve svých politických krocích.
- Více zpráv a odborných názorů k dění na Ukrajině ČTĚTE ZDE.
Mluví se o dostavbě Temelína, i vy jste se k tomu vyjádřil. Může tato krize znevýhodnit ruské firmy při rozhodování o tom, kdo bude dostavovat Temelín?
Ten můj výrok se týkal bezpečnosti obecně a konkrétně energetické bezpečnosti nejen České republiky, ale celé Evropské unie. Myslím, že bychom jako celek – myšleno Evropská unie – měli usilovat o maximální diverzifikaci energetických zdrojů a maximálního snížení jakékoliv závislosti na Rusku. Z tohoto hlediska by si vláda měla vyhodnotit tuto konkrétní zakázku. V samotném tendru bezprostředně se asi tyto věci posuzovat nebudou. Ale je potřeba se také koukat na celkovou ekonomickou smysluplnost tendru na Temelín. V současné situaci je zřejmé, že bez státní garance za výkupní ceny elektřiny je tento tendr těžko dokončitelný.
Spíše to tedy za nynějších ekonomických podmínek vypadá, že se momentálně v nejbližší době Temelín dostavovat nebude?
ČEZ o to usiluje. Na druhou stranu buď by ty nabídky musely být extrémně výhodné, tedy extrémně levné, nebo by ČEZ musel uspět při snaze o získání státních garancí za výkupní ceny. Ale to by mělo samozřejmě dopad na cenu elektrické energie na příští desítky let. Jinými slovy - zaplatili by to buď občané České republiky, nebo obchodní společnosti.
- Další exkluzivní Půlnoční rozhovory ČTĚTE ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban