Jsou jich miliony, bez perspektivy a nemají co ztratit. Europoslankyně Konečná mluví o zapomenuté generaci v Evropě a má obavy z toho, co může přijít

15.01.2017 10:35 | Zprávy

ROZHOVOR „Jsou to miliony mladých lidí, kteří úplně ztratili perspektivu, a odhadnout jejich voličské preference je téměř nemožné, protože nemají co ztratit,“ popisuje situaci v Evropě europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se věnuje nadcházejícím volbám ve Francii i v Německu a také osobnosti nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Jsou jich miliony, bez perspektivy a nemají co ztratit. Europoslankyně Konečná mluví o zapomenuté generaci v Evropě a má obavy z toho, co může přijít
Foto: Archiv Kateřiny Konečné.
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná.

Před časem jste na svém webu psala: „Potřebujeme zásadní reformu socio-ekonomických vztahů, jinak budeme muset přihlížet tomu, kterak populisté a miliardáři přebírají chod společnosti.“ A také jste zmínila: „Tohle je ta opravdová krize, která se odehrává za obrazovkami. Tohle je to, co ničí svět a naději na spravedlivou společnost!“ Můžete být konkrétnější?

Neměli bychom si nechat líbit, že bohatnou bohatí a chudnou chudí. České ekonomice se daří, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, ale lidé to nepociťují na platech. Ukazuje se, že přestože naši politici rádi tvrdí, jak je vše skvělé, je to super jen pro někoho. Na tom, že se ekonomice daří, vydělávají jen nadnárodní firmy, miliardáři – a to je podle mě velmi špatně. Pokud se tohoto tématu neujme levice, může se rychle stát, že se ho ujme populistická pravice velmi rychlými řešeními, která už jsme ve 20. století tady měli a byla bych velmi nerada, pokud by se něco takového opakovalo.

Když jste zmínila českou politickou scénu, v posledních měsících slyšíme stále o navyšování, ať už jde o valorizaci penzí, mezd v nejrůznějších oblastech, příspěvků atd. To podle vás nestačí?

Je evidentní, že se nám půl bilionu ročně ze zisků firem, které vytvořili naši lidé, vyvádí do zahraničí. Že teď naráz vláda začala navyšovat minimální mzdu, která je stejně směšná ve srovnání s průměrem Evropské unie, je velmi opožděný krok. Mohli bychom být daleko radikálnější, ekonomika i čísla k tomu dávají mandát. Když se bavíme o navyšování platů a valorizaci důchodu, tak ještě, že máme Mirka Opálku, který navrhnul valorizaci vyšší a návrh prošel. Byl to komunistický návrh. Vláda neměla odvahu jít do takového navýšení. Opatření přicházejí pozdě a mohla by být daleko razantnější, aby lidé pocítili, že se nám žije dobře a že něco z toho budou mít. Řekněme si upřímně, že je téměř nemožné, aby vyšla matka dvou dětí s devíti nebo deseti tisíci čistého, pokud nemá manžela nebo jí nepomáhá vlastní rodina. Pro sociální politiku bychom si mohli dovolit dělat daleko více.

Blíží se inaugurace nového amerického prezidenta. Můžeme doplnit, že získal od soukromých dárců na financování inauguračních oslav rekordních 90 milionů dolarů. Vy jste na svém webu zapochybovala: „Tento kabinet milionářů a miliardářů slibuje, že bude bojovat proti současnému establishmentu a bude prosazovat zájmy střední střídy a ‚obyčejných‘ lidí. No uvidíme…“ Řada lidí si možná myslí, že ti bohatší jednoduše řečeno už mají peněz dost, tak třeba zbude i na ostatní… Vy si myslíte, že nebudou mít nikdy dost?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…