Premiér Petr Fiala v mimořádném projevu na připomenutí tří let od zahájení ruského útoku na Ukrajinu mluvil o potřebě zvýšit výdaje na obranu. „Jsou to tři roky, kdy nedaleko od nás začala válka s dalekosáhlými důsledky pro celou Evropu. Obracím se na vás nyní i proto, že vím, že se mnozí v posledních týdnech cítíte velice znejistění tím, co se děje na mezinárodní scéně. Máte obavy, co současné změny mohou znamenat pro nás a pro budoucnost našich dětí,“ hovořil premiér o současné situaci. Jasně upozornil na nutnost konkrétních kroků v oblasti obrany, zejména pokud jde o navýšení výdajů: „Aby se nám to podařilo, musíme hned začít s konkrétními kroky. Za prvé musíme zásadně navýšit výdaje na vlastní obranu na minimálně tři procenta HDP během několika dalších let a musíme dokázat tyto peníze zajistit a musíme se postarat o to, aby byly utraceny rozumně a účelně.“
Slovy premiéra je nutné přijmout i na evropské úrovni nová fiskální pravidla, která umožní velké investice do obrany realizovat. Unie prý má nevyužité zdroje: „A ku příkladu nevyužitých 93 miliard z Fondu obnovy by Evropská unie měla využít na posílení naší obranyschopnosti, na podporu společných nákupů pro naše armády a na podporu posílení kritické infrastruktury.“
Další možností je využít k podpoře Ukrajiny zmrazený ruský majetek v EU. Jeho souhrnná hodnota se odhaduje asi na 200 miliard eur. Pro takový návrh se vyslovuje nejen Petr Fiala, ale i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a také britský premiér Keir Starmer nebo polská vláda.
V neděli večer na setkání evropských státníků v Londýně došlo k potvrzení základních pozic. Jednou z nich je podle premiéra Fialy zajištění, že Ukrajina bude mít silnou armádu. Na evropské úrovni by měly vzniknout finanční nástroje, které umožní posílit výrobní kapacity a obranný průmysl. Na úrovni jednotlivých zemí se mohou měnit platná pravidla. Příští německý kancléř Friedrich Merz údajně plánuje kvůli zbrojení značnou úpravu německé dluhové brzdy. Veřejné zadlužení je dnes v Německu zastropováno na 0,35 % HDP. Pro tak zásadní (ústavní) úpravu pravidel ale bude Merz jen těžko shánět v Bundestagu dostatečnou podporu. Jako druhá varianta se nabízí využití nouzového stavu, jako k tomu došlo například za covidu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný