Kalousek má splněno. Teď může shodit vládu, potvrzuje spekulace Huml

19.04.2013 6:23 | Zprávy

ROZHOVOR Stanislav Huml (ČSSD) vstoupil v roce 2010 do sněmovny společně se stranou Věci veřejné (VV). Uplynul však rok a poslanec se s nimi rozešel. VV ho zklamaly svým vstupem do vlády. Jak vidí celou situaci s odstupem času? Kdo napáchal větší škody, skupina Bárty nebo Peake? A jak vnímá poslanec „štěkanou“ kolem ÚSTR?

Kalousek má splněno. Teď může shodit vládu, potvrzuje spekulace Huml
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Stanislav Huml

Tanečky kolem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) neustále pokračují. Co je v tom, podle Vás, skutečně za problém?

Víte, podle mne je to čistě zástupný problém. Když navíc slyším neustále spojení „vědecká rada“, kladu si otázku, co je na ní vědeckého.

Nicméně premiér Petr Nečas neustále zdvihá varovně prst, že jakmile to převezme levice, bude se s těmi údaji manipulovat. Hrozí to nebezpečí skutečně?

Ale vždyť se s tím manipulovalo od začátku. Ostatně, vždycky křičí nejvíc ten, kdo má podobnou zkušenost, protože to někdy dělal. Víte, mě to ani moc nezajímá. Protože jsem přesvědčen, že by se tím měli zabývat historici, skuteční odborníci na soudobou historii, a ne „účeloví vědci“. Současné bádání stávající skupiny příliš nechápu.

  • SLEDUJEME téma: ÚSTR
     

Vraťme se zpátky v čase a podívejme se na složení sněmovny. Jak se Vám nyní sedí v opozici společně s Věcmi veřejnými, když jste se vlastně relativně krátce po začátku společné cesty rozešli?

Ale to je to, co obvykle říkám. Oni začali hlasovat stejně jako já, ale až o rok později (směje se). Konečně začaly Věci veřejné plnit svůj vlastní program. Neměly chodit do vlády, protože s dinosaury se opravdu vládnout nedá. Strana ale do té vlády vstoupila, hlasovala s nimi, a právě proto měla ty své vnitřní problémy. Na druhou stranu je s nimi v opozici legrace, protože ty kauzy až příliš přehrávají, až extrémně.

Jaké kauzy máte konkrétně na mysli?

Například ty potraviny, o nichž stále mluví, nebo i jiné věci, o nichž mluví dokola ve sněmovně. Když to člověk neumí vyjádřit dost důrazně jednou a ve třech minutách, je to problém. A oni to konkrétní téma přehrávají ve sněmovně v pěti, šesti, sedmi variantách, což pak vlastně spíše zdržuje, než aby to něčemu prospělo.

Strana se rozdělila na „peakovce“ a „bártovce“. Kdo z nich si myslíte, že nadělal větší škodu?

Já si nemohu pomoct a stále si myslím, že Karolína Peake odcházela na pokyn Víta Bárty. To byl plán „B“, který se začal realizovat. Věci veřejné se s Peake nakonec rozešly, ale bylo to dlouho po tom, co se rozdělily. A pokud jde o škody, těch napáchaly obě strany stejně. Nějaká hranice tam snad ani není.

Jste tedy přesvědčen, že náprava důvěry a vztahu vůči Věcem veřejným není možná?

Ne, jsem si jist, že ne. Oni opravdu poškodili, zejména všechny možné slušné lidi, kteří by chtěli přijít do politiky něco změnit.  A kvůli tomu, že lidé získali zkušenost s Věcmi veřejnými, budou se jen těžko nové subjekty prosazovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …