Kandidát na hejtmana Bernard (ČSSD): Principy demokracie jsou dnes ohroženy více než kdy jindy

14.08.2016 17:39 | Zprávy

S cílem předejít veškerým spekulacím ohledně střetu zájmů se jako minoritní akcionář Škoda Transportation rozhodl dát svůj podíl do správy právní kanceláři. Odmítá také názor, že kraj nebo stát lze řídit jako firmu. Proč se ale počátkem roku rozhodl vstoupit do ČSSD a po více než 25 letech vrátit do politiky? V kom vidí svou inspiraci? Nejen s tím se svěřil Josef Bernard (ČSSD) v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Prozradil nám také, na jaké problémy kraje se bude chtít zaměřit a jaký recept má na jejich řešení.

Kandidát na hejtmana Bernard (ČSSD): Principy demokracie jsou dnes ohroženy více než kdy jindy
Foto: archiv Josefa Bernarda
Popisek: Josef Bernard

Jste jedním ze šesti lídrů strany, který letos neobhajuje svůj mandát. Navíc jste v politice nováčkem. Proč a s jakými ambicemi jste se rozhodl kandidovat? 

Především úplným nováčkem v politice nejsem. Během revoluce v roce 1989 jsem se angažoval v Občanském fóru. V té době jsem pečlivě zvažoval, kudy se má ubírat má další cesta, a nakonec jsem se rozhodl, že užitečnější budu ve Škodovce. Ale veřejné dění mě zajímalo pořád. Neuzavíral jsem se do ulity jedné firmy. Snažil jsem se rozvíjet řadu projektů v rámci společenské odpovědnosti. Tím nejúspěšnějším bylo založení vědeckého centra Techmánie v Plzně. Je to dnes velice úspěšný projekt a Techmánie v současnosti každoročně přivítá statisíce dětí. Takže cesta do politiky je pouze logickým vyústěním mé profesní kariéry. 

V roce 2012 volby vyhrála ODS, která ale skončila v opozici. Jak vidíte své šance? Nemáte obavu z nových politických hnutí?

Myslím, že sociální demokracie vedla Plzeňský kraj velice úspěšně. Jsme jediným nezadluženým krajem v republice, přesto jsme ale investovali miliardy korun do modernizací a rekonstrukcí silnic, máme nejlepší záchrannou službu v Česku. Díky rozvinutému průmyslu nás charakterizuje nízká nezaměstnanost a vyšší průměrné výdělky v porovnání s ostatními kraji. Myslím, že si to voliči na podzim ve volbách uvědomí. Ale samozřejmě že pozlátko něčeho nového a neokoukaného je velkým lákadlem, takže nová hnutí budou mít jistou výhodu. 

Proč jste se vlastně rozhodl počátkem letošního roku vstoupit zrovna do ČSSD? Přece jen podnikatelé většinou inklinují spíše k pravicovým stranám.

Možná je to tím, z jakých poměrů vycházím. Moje maminka byla kuchařkou a otec švec, já osobně začínal jako dělník. V pozdějších letech, jako manažer největší strojírenské firmy v Česku, jsem si začal uvědomovat, že sociální smír je nesmírně důležitý a kdo jiný než ČSSD tento smír garantuje. Dalším důvodem je asi fakt, že sociální demokracie je v současnosti asi nejstabilnější stranou, která stojí na přísně demokratických principech. Osobně se inspiruji humanitními ideály prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Věřím v solidární a zároveň prosperující stát. Dnes více než kdy jindy jsou principy demokracie ohroženy snahou obchodních korporací uzurpovat si ekonomickou, mediální a posléze politickou moc. Tento vývoj představuje velké nebezpečí pro naši budoucnost a jsem přesvědčen, že pouze naše strana si s tím umí poradit.

Jak byste chtěl své zkušenosti z podnikání využít v politice? Lze podle vás kraj řídit jako firmu?

Kraj nelze řídit jako firmu. Každá úspěšná firma, každý dobrý podnikatelský záměr je založen především na vidině zisku. Naproti tomu ve státním sektoru takhle přemýšlet nemůžete. Tam musíte přemýšlet, co je dobré pro společnost. Musíte zajišťovat sociální služby pro seniory, hendikepované spoluobčany, pro rodiny s dětmi, svobodné matky. Musíte se starat o zdravotní služby, aby byly dostupné pro všechny. Podporovat vzdělávací systém nebo zajišťovat kvalitní veřejnou dopravu a bezpečnost. Těch rolí státu je mnoho a ve většině těchto segmentů nelze uvažovat s vidinou nějaké krátkodobého zisku. Samozřejmě má pracovní zkušenost je velkou výhodou. Můžu nabídnout jiný pohled na řízení projektů, dobře rozpoznám, kde lze uspořit finanční prostředky, řídil jsem velký tým lidí. Podobnou zkušenost ale může nabídnout každý, kdo vstoupí do politiky a má za sebou dlouholetou pracovní kariéru.  

S cílem předejít veškerým spekulacím ohledně střetu zájmů jste se jako minoritní akcionář Škoda Transportation rozhodl dát svůj podíl do správy právní kanceláři. Domníváte se, že by tak měl udělat každý podnikatel, který chce vstoupit do veřejného života. Proč jsou ale podle vás někteří jako například Andrej Babiš proti? O čem to vypovídá?

Pro mě to bylo naprosto automatické rozhodnutí. Pokud chci sloužit ve veřejné funkci, musím se jednoznačně odpoutat od svého podnikání. Je asi příjemné nevzdat se nikdy ničeho, ale já osobně se řídím tím, co je podle mého názoru správné. Proto jsem se po dohodě s manželkou rozhodl, že dám svůj podíl ve Škodovce do správy právní kanceláři JUDr. Jaroslava Tomáška a veškeré výnosy věnuji na charitativní účely. Na to, proč to ti ostatní neudělají také tak, se musíte zeptat jich.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majdan na Slovensku? Vášáryová i Halík jsou ze zkaženého vrhu, smetl je Vyoral

17:13 Majdan na Slovensku? Vášáryová i Halík jsou ze zkaženého vrhu, smetl je Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Klasická praxe samozvaných demokratů,“ soudí komentátor Tomáš Vyor…