Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti? Co můžete nabídnout voličům, pokud si vás zvolí?
Mé dosavadní zkušenosti spočívají ve více než 30letém působení v armádě, z toho 13 let na ministerstvu obrany a GŠ AČR, a v šestiletém působení v mezinárodních orgánech NATO a EU v Německu a Bruselu. Měl jsem zde možnost získat nejen dostatečný přehled o fungování našich ústředních orgánů státní správy, ale i již zmíněných nadnárodních organizací, a tedy i jejich způsobech jednání, metodách a přístupech k jednotlivým agendám v rámci různých formátů, ať již v pracovních skupinách anebo jednotlivých komisích. Z armády jsem odešel v roce 2010 v hodnosti plukovníka. Dlouhodobě se zabývám politickým děním na mezinárodní a národní úrovni a vojensko-bezpečnostní problematikou. Několik posledních let podnikám v oblasti pohostinství. Pokud si nás, tedy představitele SPD, voliči zvolí, můžeme nabídnout nejen bohaté zkušenosti, ale i jiný přístup k řešení jednotlivých problémů v rámci kraje. Domnívám se, že klasické politické strany a hnutí v rámci zastupitelstva Libereckého kraje již dostatečně prokázaly, jak by se tato komunální politika dělat neměla. Od provázanosti na různé stavební firmy přes vazby na další podnikatelské subjekty až po prorůstající klientelismus a následné všeobecně známé kauzy. Je nám již dnes s SPO jasné, s kým si dokážeme spolupráci na krajské úrovni představit, a naopak s kým zcela určitě spolupracovat nebudeme. Jsem přesvědčen, že politika potřebuje nové tváře a osoby, které nejsou zatíženy různými kompromitujícími tématy a kauzami z minulosti. To může SPD v koalici s SPO v rámci letošních krajských voleb nabídnout.
Mezi hlavní programové priority koalice SPO a SPD patří prosazení prvků přímé demokracie, zrušení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní média či imigrační politika. O to samé marně usilují představitelé strany i v parlamentu. Nedomníváte se, že tak témata přesahují krajskou politiku? A proč si myslíte, že budete v naplnění těchto plánů úspěšnější než zákonodárci?
Hlavní programové priority budou přerůstat i do krajských témat, Liberecký kraj z toho nevyjímaje. Popularita prezidenta Miloše Zemana neustále roste a sílící proud ilegálních imigrantů bude pokračovat i nadále. Nezastaví ho ani 1 500 příslušníků pobřežní stráže EU a ani našich 40 policistů v Makedonii. Co se týká osvobození důchodců od koncesionářských poplatků ČT a ČR, tak v kompetenci zastupitelstev krajů je mj. vyhrazeno předkládat návrhy zákonů Poslanecké sněmovně anebo předkládat návrhy Ústavnímu soudu na zrušení právních předpisů, a proto je zde možnost na prosazení tohoto návrhu mnohem větší než na úrovni předkládání v rámci jednacího řádu PS PČR. Proto si myslíme, že můžeme být z úrovně kraje nejen v těchto otázkách úspěšnější.
O přímé demokracii se u nás hovoří již delší dobu. Proč podle vás zůstává jen u slov? Mají podle vás politici skutečně zájem na tom, přímou demokracii zavést?
Počátek přímé demokracie je možné datovat do 6. století př. n. l. Současní politici a politické strany na zavedení přímé demokracie nemají zájem. Oni se jí přímo bojí. Mají k tomu důvod. Mohli by při chybách, které dělají v souvislosti s výkonem funkcí, velmi rychle skončit. Skončily by také třeba jejich vazby na různé formy strukturálních fondů, které přerůstají v rozličných formách do všech krajů na různé a zpravidla pochybné projekty. V Libereckém kraji jde například o ski areál Obřího sudu na Javorníku, který byl postaven v nadmořské výšce 500 m. n. m. Normálně by tento projekt v této nadmořské výšce nikdy nemohl vzniknout, ale šlo o možné čerpání dotací. Na vybudování ski areálu Obřího sudu na Javorníku šla z ROP Severovýchod dotace ve výši 116 milionů korun a dnes má tento projekt finanční problémy, a to nejen proto, že byly tři slabé zimy. Takovýchto projektů je v Libereckém kraji více. Současný způsob zastupitelské demokracie, ve kterém voliči volí jednotlivé politické strany a hnutí, které potom po dobu čtyř let dělají, co uznají za vhodné, se neosvědčil a prakticky nelze zvolené politiky po uvedenou dobu odvolat. To se projevuje v naší zemi již delší dobu, ale nejvíce markantní je to v současné době zejména v ohledu na řešení migrační krize. Převážná většina občanů našeho státu nesouhlasí se způsobem, jak se staví současná vláda k ilegální migraci, a neschvaluje migrační politiku EU jako takovou. Jsem přesvědčen, že současná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL koná nejen v rozporu se zájmy ČR, ale i proti vůli převážné většiny občanů. Přitom řešení v rámci přímé demokracie, a tedy referenda, se přímo nabízí. My proto v SPD v koalici s SPO prosazujeme větší zapojení občanů, ve kterém je vůle lidu přímo přenášena do procesu politického rozhodování. V praxi jde například o přímou volbu, referenda, odvolatelnost úředníků a politiků či konečnou kontrolu politického rozhodování. Kombinace způsobu zastupitelské a přímé demokracie úspěšně funguje v takové zemi, jako je Švýcarsko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková