Nejdříve naše tradiční otázka: Co děláváte o půlnoci?
Jsem skřivan. Na dlouhé ponocování mě neužije ani přes víkend. Takže o půlnoci já spím a nabírám síly na další den. Budím se už po šesté ráno a užívám si klidnou snídani a čtení zpráv na serverech, dokud zbytek rodiny nevstane. Vyruší mne až capkání bosých nožiček našich kluků. Pak začneme vymýšlet snídani. Víkendová rána jsou fajn. Pokud tedy nespěcháme na nějaký fotbalový zápas - oba synové hrají za pražskou Duklu.
Nemáte pocit, že přestože už vůbec – z vlastního rozhodnutí - nejste v politice, v aktuálních komunálních volbách dokonce vůbec nekandidujete a užíváte si více s rodinou, tak dostáváte celkem dost velký prostor v médiích a vypadá to, že v mnoha věcech došlo na vaše slova a i vaše image je celkově nějak lepší, než když jste byla všem na očích?
Je pravda, že i na ulici se často setkám s takovou reakcí jako ,vždyť vy jste tenkrát měla pravdu´ a ty reakce jsou daleko pozitivnější, než když jsem v aktivní politice byla přímo. Na druhou stranu každý, kdo v aktivní politice působí, si většinou spíše vyslouží kritiku než pochvalu. Není to příliš vděčná pozice, a to platí jak na komunální, tak celostátní úrovni.
Kritičtí jsou teď mimo jiné představitelé iniciativy Rekonstrukce státu, kteří nejsou spokojeni s tím, jak se ke svým slibům staví politici ohledně naplňování legislativy v boji proti korupci. Jsou jejich námitky podle vás oprávněné?
Předem musím říci, že všech 9 bodů, které dala dohromady Rekonstrukce státu, bylo zároveň prioritními body Protikorupční strategie vlády pro roky 2013 a 2014, kterou jsem sestavovala a podle které by tedy měla jet stále i současná vláda. Už jsem i sama konstatovala, že v mnoha bodech strategie naplňována není a nejsou plněny termíny. Naposledy jsem například psala článek o problematice otevřených dat – zpřístupňování dat, které zpracovává veřejná správa; v tomto směru Ministerstvo vnitra neplní vůbec. Měl být připraven jakýsi katalog otevřených dat a způsob jejich využití. V tomto případě je to nejen vinou Ministerstva vnitra, ale i ministra Dientsbiera, pod nějž nyní protikorupční strategie spadá. Nevidím, že by se v této věci vykazovala nějaká činnost. Co k tomu říci jiného, než že voliči dají víc na marketing a dojem, kteří politici dělají před volbami, než na to, jak se potom skutečně dělá politika a jak se jejich sliby plní. Za největšího bojovníka proti korupci je u nás vždy považován ten, kdo všechny hlasitě označuje za zloděje a korupčníky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš