U studentů roste zájem o práci v jaderné energetice, ČEZ podepsal rekordní počet stipendií

21.11.2024 17:44 | Tisková zpráva

Rekordních 67 stipendijních smluv uzavřeli v letošním semestru studenti vybraných středních a vysokých škol se společností ČEZ. V Česku se připravuje vznik dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, potenciálně dalších dvou v Temelíně a současně se ve spolupráci s britskou Rolls-Royce rozjíždí program malých modulárních reaktorů. ČEZ si tak s předstihem zajišťuje dostatek personálu.

U studentů roste zájem o práci v jaderné energetice, ČEZ podepsal rekordní počet stipendií
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Celkem 50 vysokoškoláků se začíná systematicky připravovat na vysoce kvalifikované pozice, včetně operátorů reaktorů či jaderných fyziků. Jde o celkový počet určený pro stávající i budoucí bloky v Dukovanech, v Temelíně, a pro malé modulární reaktory. Všichni už prošli například náročnými psychotesty.

„Práce v jaderné energetice je specifická tím, že určité pozice, jako je například vedoucí reaktorového bloku, vyžaduje cca dvouletou základní přípravu a další roky získávání zkušeností a přípravy na podřízených pozicích. Proto začínáme s náborem a přípravou už nyní. Rovněž potřebujeme posílit investiční tým,“ vysvětluje generální ředitel Elektrárny Dukovany II Petr Závodský.

I v letošním roce ČEZ kromě vysokoškoláků podpořil také studenty středních škol s potenciálem pokračovat ve studiu na technické vysoké škole. Celkem jich získalo stipendia 17.

Velká většina budoucích zaměstnanců nových bloků projde stávajícími elektrárnami, kde získají potřebné zkušenosti. Navíc už nyní v Dukovanech a Temelíně probíhá takzvaná generační obměna, kdy postupně odcházejí do penze lidé, kteří se podíleli na jejich spouštění a prvních letech provozu.

„V Dukovanech, které začínaly o něco dřív, už máme velkou část generační obměny úspěšně za sebou a věkový průměr pracovníků výrazně poklesl. V případě Temelína, který jsme spouštěli v letech 2000 a 2002, tento proces už také začal. Náborové aktivity tedy propojíme i s přípravou personálu pro nové bloky,“ dodává člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Nejvíc budoucích odborníků „dodaly“ v letošním roce fakulty pražského Českého vysokého učení technického a brněnského Vysokého učení technického. Další studenti přichází do jaderné energetiky ze Západočeské univerzity, Vysoké školy báňské, Technické univerzity Liberec, Karlovy univerzity, Masarykovy univerzity, Slovenské technické univerzity a Vysoké školy technické a ekonomické. Stipendijní smlouvy jim nezajišťují jen dodatečný finanční příjem, ale předpokládají i možnost další spolupráce například v oblasti konzultací či kvalifikačních prací.

Vysokoškoláci si během pětiletého studia na nejžádanější jaderné pozice přijdou podle akademických výsledků až na 480 000 korun, středoškoláci v maturitním oboru během studia posledních dvou ročníků mohou získat až 84 000 korun, přičemž nabídka zahrnuje jak střední odborné školy, tak gymnázia. Podrobné informace o podmínkách stipendií jsou k dispozici na webu ZDE.

V příštích letech ČEZ nabere do stávajících jaderných elektráren a do týmů připravujících výstavbu nového bloku v Dukovanech či malých modulárních reaktorů odhadem 2600 nových lidí.

Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 12 694 147 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

19:10 V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

Vánoční svátky jsou pro energetiky pracovními dny, elektřina a teplo totiž musí proudit neustále. Tý…