Katolický kněz prozradil, v čem se Putin na Ukrajině přepočítal. A přidal varování Evropě

20.09.2014 8:45 | Zprávy

ROZHOVOR O bezpečnostní situaci v Izraeli, mentalitě Ukrajinců i Rusů a také o tom, jestli jsou větší hrozbou pro svět muslimové či Putin, hovořil katolický kněz Rastislav Dvorový, který byl dva roky misionářem na Ukrajině a posledních pět let žije v Izraeli.

Katolický kněz prozradil, v čem se Putin na Ukrajině přepočítal. A přidal varování Evropě
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Katolický kněz Rastislav Dvoravý

Přes léto se hodně lidí z České republiky obávalo cestovat kvůli válce do Izraele. Tvrdili, že je to nebezpečné. Měli pravdu?

Prožil jsem zde už několik válek, ale přesto se v Izraeli cítím velmi bezpečně. Teprve při poslední válce jsem viděl rakety a dým za nimi. Slyšel jsem sirénu, zastavil auto při kraji cesty a podle předpisu vystoupil, protože se nesmí zůstat sedět v autě. Stále ale musím trvat na tom, že má Izraelský stát zabezpečenou obranu a ochranu svého civilního obyvatelstva. Pokud je tedy konflikt, což bych označil spíše jako teroristický útok, protože pokud někdo bombarduje civilní obyvatelstvo, které neútočí a nějakým způsobem neubližuje, tak to nelze nazvat vojenským, ale teroristickým útokem. Navzdory těmto teroristickým útokům jsem nikdy nepocítil nebezpečí, protože Izrael je jednoduše země, která umí ochránit své civilní obyvatelstvo.

Nemáte tedy dojem, že by zde situace v posledních letech gradovala?

Konflikt se jistě nějakým způsobem vyvíjí a možná poslední válka, která trvala dost dlouho, je svědectvím toho, že to graduje. Co se ale týká bezpečnosti, tak musím znovu opakovat, že je tu stále bezpečno. Pokud se samozřejmě bombarduje Gaza, tak je to tam nebezpečné, ale tam se bez zvláštního povolení vůbec nedostanete. Žiji zde pět let a nikdy jsem tam nebyl.

Určitě se v Izraeli stýkáte s obyčejnými lidmi, jak vnímají celý konflikt?

Je velmi důležité, kdo a jak vše prožívá. Na území Izraele totiž žijí obyvatelé židovského i arabského původu. Jsou zde Arabové muslimové i křesťané. Jsem v kontaktu se všemi. Je zajímavé, že většinou je to tak, že Arabové fandí spíše Hamásu a palestinské straně, i když to na území Izraele nedávají nějak silně najevo. Při posledním konfliktu zemřelo velmi mnoho civilních obyvatel, protože Hamás udělal z těchto lidí živý terč. Vnímám velmi silně, že poté ztratil i v očích samotných Arabů a muslimů, žijících na území Izraele, obdiv.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Filip Ferbie

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …