Kdyby lidé nechtěli Českou televizi, přestali by platit poplatky. Nic takového nevidím, vzkazuje kontrolor ČT

06.12.2017 7:38 | Zprávy

ROZHOVOR Od poloviny letošního roku je členem Rady ČT Tomáš Samek, antropolog působící na Univerzitě Pardubice. Z orgánu, jehož prostřednictvím uplatňuje veřejnost kontrolu, zatím nemá dojem, že by plnil politická zadání; spíše všemi silami pracuje v rámci svých kompetencí na tom, aby se Česká televize nedostávala do područí přímých politických tlaků a aby zvyšovala kvalitu toho, co vysílá. Radní tvrdí, že televize, která by nevyvolávala spory, by byla podezřelá. A kdyby se ohýbala ihned, jakmile uslyší kritiku z úst politiků, špatně by sloužila veřejnosti.

Kdyby lidé nechtěli Českou televizi, přestali by platit poplatky. Nic takového nevidím, vzkazuje kontrolor ČT
Foto: Archiv TS
Popisek: Tomáš Samek, antropolog působící na Univerzitě Pardubice, člen Rady České televize od 1. července 2017

Českou televizi dlouhodobě kritizuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda hnutí SPD Tomio Okamura, ještě déle prezident Miloš Zeman. Veřejnoprávní televize má ale také své zastánce, kteří na každou takovou kritiku reagují tvrzením, že jde o ohrožení nezávislosti ČT. Jak spory o objektivitu zpravodajství a publicistiky České televize vnímáte vy?

Televize, která by nevyvolávala spory, by byla podezřelá. To, že o zpravodajství a publicistice České televize mluví někteří politici, je důkazem její relevance a toho, že se dotýká podstatných věcí. Televize, která by se ohýbala ihned, jakmile uslyší kritiku z úst politiků, by špatně sloužila veřejnosti. Všem kritikům je třeba naslouchat a poté pečlivě zjišťovat, co je v jejich námitkách racionální a co je pouze do umného verbálního šatu převlečený něčí dílčí zájem, který se nemusí nutně krýt se zájmem široké veřejnosti. Krédo dobré televize má ve vztahu k politikům znít: naslouchat ano, poslouchat ne. Dialog je dobrý, servilita naopak televizi zabíjí. A u té veřejnoprávní to platí dvojnásob.

Bývalá členka Rady ČT Jana Dědečková v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prohlásila, že lidé nemají chuť platit neustálou propagaci názoru jedné skupiny lidí, kteří si veřejnoprávní instituci privatizovali pro sebe. Jaké názory na Českou televizi slýcháte ve svém okolí vy?

I já slýchám různé názory, kritické i pochvalné. Pokud by lidé neměli chuť platit, dříve, nebo později by se to projevilo hlasitě vyslovenou či jinak uplatněnou nevůlí platit koncesionářské poplatky: ničeho takového nejsme svědky, aspoň ne v měřítku, které by stálo za řeč a vypovídalo by o tom, že v této věci má Česká televize výraznější problém.

Názory jedné skupiny lidí jsou podle kritiků nejvíce patrny v pořadech 168 hodin, Reportéři ČT a Otázky Václava Moravce. Je z nich podle vás poznat odlišný přístup k tzv. oblíbencům a tzv. nepřátelům, když to budu personifikovat, tak k Miroslavu Kalouskovi a Bohuslavu Sobotkovi na straně jedné a Andreji Babišovi a Tomio Okamurovi na straně druhé? Považujete zmíněné pořady za nestranné?

Zatím jsem neměl v ruce jediný analytický materiál, který by na číslech dokládal, že Česká televize dlouhodobě a výrazně straní té nebo oné politické formaci. Pokud by se mi do rukou dostal, budu mezi prvními, kdo bude v rámci svých kompetencí daných zákonem usilovat o nápravu. A vím jistě, že nejsem v Radě ČT ani zdaleka sám, kdo to takhle vidí. V tomto smyslu mám z Rady dobrý pocit. Do konce listopadu jsme měli vládu, v níž Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka přímo nebo prostřednictvím svých politických formací společně vládli. Naopak Miroslav Kalousek a Tomio Okamura byli v opozici. Dělalo by mi velké starosti, kdyby televize stranila jen vládě či jen opozici, ale už z formulace vaší otázky je patrné, že – i kdyby opravdu někomu nadržovala – nebyla by to ani vláda, reprezentovaná doposud Sobotkou a Babišem, ani opozice, reprezentovaná Kalouskem a Okamurou. Andrej Babiš Českou televizi často kritizuje, ale má-li příležitost přijít do ní, aby vysvětlil své názory, mnohdy se sám účasti zřekne, jak jsme toho byli svědky právě v Otázkách Václava Moravce, kam opakovaně nedorazil. Zkoumáme-li nedostatek prostoru pro nějakého politika, ptejme se nejprve, zda mu byl nabídnut a zda se o něj třeba sám svým rozhodnutím nepřipravil. Kritika vyváženosti působí přesvědčivě až ve chvíli, kdy jsem sám ochoten se na tom vyvažování podílet.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…