Keller: Je tu skupina hladovějících, ale umělci to nejsou. Opozice? Asi blázni

14.10.2020 6:48 | Zprávy

„Příliš nerozumím politikům, kteří se v takové situaci na Babišovo místo tlačí. Vládě může dnes závidět a toužit ji nahradit opravdu jenom blázen,“ konstatuje známý sociolog profesor Jan Keller s tím, že příjemné podmínky pro vládnutí u nás přece už byly. Podotýká, že v každé společnosti najdeme lidi, kterým je absolutně jedno, jak dopadnou staří a nemocní. „Je záležitostí sociální patologie, aby zkoumala, nakolik jsou takové asociální postoje vrozené a nakolik získané špatnou výchovou.“ Profesor upozorňuje i na jeden výrok, který by byl ozdobou každé učebnice o politické prodejnosti.

Keller: Je tu skupina hladovějících, ale umělci to nejsou. Opozice? Asi blázni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Od středy máme zavřené školy, restaurace, mimo provoz jsou divadla, sportovní zařízení, setkávat se může maximálně šest lidí, platí také zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti a roušku musíme nosit i na zastávkách MHD. Pane profesore, co říkáte přijatým opatřením?

Neříkám jim nic, budu je prostě dodržovat. Jsem si jistý, že pokud by nebyla nezbytná, nebyla by přijata. Proč jsem si tím jistý? Jednak jsou na západ od našich hranic v zemích, které jsou momentálně zasažené méně než ta naše, opatření mnohde přísnější. No a ta druhá věc: žádná vláda, tedy ani ta Babišova, si nebude schválně snižovat preference zaváděním opatření, která nepovažuje za nutná, ale je si vědoma jejich nepopulárnosti.

Pondělní tisková konference, na které byla nařízení oznamována, přinesla spoustu ohlasů. Co zaujalo vás?

Abych pravdu řekl, ty ohlasy jsem nesledoval. Celé pondělí jsem byl na fakultě, kde jsme v rouškách, s patřičnými rozestupy a s umytýma rukama nejprve zasedali jako komise při doktorské zkoušce, potom celé odpoledne zasedali jako oborová rada on-line s kolegy ze Slovenska a z Polska. Když člověk i ve ztížených podmínkách pracuje, pak nemá čas na sledování nějakých ohlasů. Tím spíše, že si mnohé z nich dokážu představit, protože vím, co se od kterých lidí naší veřejné scény dá čekat.

Podle CVVM postupně roste podíl lidí, kteří opatření proti koronaviru vnímají jako neúčinná. Ještě v červnu jim věřilo 86 procent lidí, v září důvěra klesla na 48 procent. O čem to svědčí?

To je trochu složitější. V další části té zprávy se mluví o tom, že důvěra ve vládní opatření klesla jednak proto, že část lidí je považuje za příliš přísná, jednak ale také proto, že část lidí je považuje za příliš mírná. Když je vláda zpřísní, naroste tábor těch, kterým to bude vadit. Když je zmírní, naroste zase tábor těch, kterým bude vadit to zmírnění. To by se týkalo každé vlády. Přiznám se, že příliš nerozumím politikům, kteří se v takové situaci na Babišovo místo tlačí. Vládě může dnes závidět a toužit ji nahradit opravdu jenom blázen. Příjemné podmínky pro vládnutí u nás přece už byly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…