„Dnes je potřeba hlavně zabránit dalším ničivým dopadům války na občany. Válka přináší nejistotu i do naší země. Potřebujeme stabilní dodávky plynu a zastavení růstu cen potravin. Válka musí co nejdříve skončit. Pak se mohou naše firmy i stát zapojit do obnovy země. Je tam řada příležitostí pro šikovné a schopné české podniky. Na Ukrajině vidím příležitost k investicím v desítkách miliard korun,“ vidí Michal Šmarda, předseda ČSSD, starosta Nového Města na Moravě.
„Nejprve je potřeba nějak zajistit příměří a klid zbraní. Obnova přijde na řadu až potom, ale ano, musíme být na ni připraveni. Dříve EU vždycky poslala na Ukrajinu peníze a až potom úředníky, aby zjistili, kam se peníze poděly. Teď to musí být opačně, nejprve úředníky a potom peníze. Ale myslím, že plán je, že se do obnovy zapojí přímo české firmy a čeští dodavatelé, byť za pomoci místních pracovníků. To by byla nejefektivnější kontrola, ale i práce a výdělek českých dodavatelů. A to si Česko zcela jistě zaslouží,“ konstatuje senátor Tomáš Jirsa (ODS), místopředseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, starosta Hluboké nad Vltavou.
„Na možnost podílet se na obnově Ukrajiny čeká řada českých firem, znamená to pro ně zakázky a pro jejich zaměstnance jistá pracovní místa. Moje preferované řešení by bylo, dojednat pro to půjčku z evropského rozpočtu, aby si to Ukrajinci mohli dovolit financovat,“ vysvětlil Mikuláš Peksa, europoslanec za Českou pirátskou stranu, předseda Evropské pirátské strany.
„Z mého pohledu již naše neschopná vláda investovala do války na Ukrajině a taktéž do uprchlíků financí dost. Zaskočila mě dokonce odpověď ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, že vláda nemá peníze na české sociální služby, jelikož vydává finance na Ukrajinu. Na obnovu Ukrajiny bychom za mě z pohledu financí neměli dát ani korunu, ale určitě jsme pro to, aby vláda finančně podpořila naše české firmy, které se chtějí na obnově přímo podílet. Tímto způsobem podpoří vláda nejen Ukrajinu, ale i naši ekonomiku. Myslím, že poučením pro všechny, kteří chtějí posílat peníze, by měla být skutečnost z let 2014 a 2015, kdy dnes nikdo neví, kam se poděly finance z pomoci. Každá koruna, kterou vláda vydá, musí být investicí i do naší ekonomiky, našich lidí, našeho státu. Takto se musí zvažovat i pomoc na obnovu Ukrajiny,“ sdělil Marek Novák, poslanec hnutí ANO, člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.