Komunista Grospič: Nezaměstnanost je mnohem vyšší, než říkají čísla

22.02.2013 10:24 | Zprávy

ROZHOVOR Cestou ke zlepšení je cílená a promyšlená státní politika, tvrdí předseda středočeských komunistů Stanislav Grospič. Na otázky o nezaměstnanosti, řešeních i povinnosti pracovat v minulém režimu odpovídal pro ParlamentníListy.cz

Komunista Grospič: Nezaměstnanost je mnohem vyšší, než říkají čísla
Foto: ksčm
Popisek: Stanislav Grospič

Jak vnímáte současnou nezaměstnanost v České republice?

Nezaměstnanost je velký problém, dokonce největší od první republiky a je dán metodikou. Faktem je, že ten počet lidí se dlohodobě pohybuje kolem půl milionu lidí. Pak je tu skrytá nezaměstnanost, jako předčasný odchod do důchodu, lidé dlouhodobě pobírající sociální dávky, ti neprochází statistikami a je jich určitě kolem sto osmdesáti tisíc. Ta reálná nezměstnanost se může pohybovat kolem čtvrt milionu osob, kteří nemají práci.

Myslíte si, že by měla znovu platit pravidla jako za komunistického režimu? Kdo nepracuje, bude přísně potrestán?

To není úplně správný pohled, do roku 1990 nebyla zakotvena povinnost pracovat jako povinné práce, šlo spíše o prokázání zdroje příjmů a existovala velká škála lidí, která se pohybovala jako dnes v takzvaných svobodných zaměstnáních, což povoloval výbor.

Je ale pravda, že teoreticky měli povinnost zapojit se do společnosti a prokazovat příjmy. Pokud bude mít bohatství v bance a bude žít z úroků a renty, je to jeho věc. Dnes, v době ekomického donucení, pokud člověk nechce skončit jako bezdomovec, nemá jiné řešení, než si zajistit z čeho platit sociální a zdravotní, aby žil svobodně. Ale bude muset hledat obživu i v letech, kdy mu budou ubývat síly.

Co s tím?

Především Komunistická strana Čech a Moravy může říkat své návrhy, ale protože to není strana vládní, tak nemůže ovlivnit vládní dění. Recept je jednoduchý. Pokud se nespolehneme na čistou otázku trhu, cyklického dění krize, která může být kratší i delší, a sociální propad, musíme aktivně vstoupit do sféry nezaměstnaných. Zajistit garance a z hlediska systému dlouhodobější podporu, ale také se aktivně snažit zapojit a pomáhat. Negativní jsou určitě reformy, kdy úřadům práce už zaměstnavatelé nemají povinnosti hlásit volná pracovní místa a je to na jejich úvaze.

Jaká jsou konkrétní řešení této situace?

Stát by se měl zamyslet a prosazovat aktivní politiku zaměstnanosti. Určitě přehodnotit rekvalifikační problémy, nabírat lidi v oborech, které budou z pohledu státu podporované. Lidé budou vědět, že mohou nastoupit do svého odvětví. Dále musí existovat určitá podpora středního školství, zejména odborného a hledat cestu přes krajskou samosprávu. Absolventi škol budou připravení na zaměstnání, takže propojit školy a okruhy podnikatelů od praxí až po záruku, že najdou místo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…